Havuç, D, C, E, B vitaminleri açısından zengin bir depo niteliğinde olduğu için üretimi önemlidir. Yaşlı insanlarda görülen görme zayıflığının önüne geçmesi ve çocukluktan itibaren düzenli olarak tüketildiğinde, görme bozukluklarının önüne geçilmesi açısından önemlidir. Bu özelliklere sahip olduğu için, ülkemizde ve dünyada üretimi oldukça önemli olan ürünler arasında yer almaktadır. Yurtdışında, kalp krizi ve felç hastalarında havuç tüketimi önerilmekte ve havuç üretildikten sonra, konserve koşullarında adeta bir ilaç gibi satışa sunulmaktadır.

Ülkemizde havuç üretimi, önemli miktarda yapılmaktadır ve ülkede yaşayan insanlar yüksek oranda havuç tüketimi gerçekleştirmektedir. Havuç üretim gelişmesini analiz edildiğinde, yoğun olarak Avrupa ülkeleri ön plana çıkmaktadır. Ülkemizde havuç, kışlık bir ürün olarak değerlendirilmektedir fakat dış ülkelerde her mevsimde havuç tüketiminin olduğu gözlemlenmektedir. Kışlık ile geçici havuç türlerinde büyüme faaliyeti uzun bir süre devamlılığını koruduğundan dolayı, havuç gübresi büyük önem arz etmektedir.

Yetiştirme aşamasında, azot ve potasyum materyallerinin büyük etkisi bulunmaktadır. Azot ve potasyum, havuçtaki verimi ve ürünün kalitesini önemli ölçüde arttırmaktadır. Yetiştiriciler tarafından yaygın olarak organik gübreler tercih edilmekte ve tavsiye edilmektedir. Bir başka tavsiye ise erken dönemde inorganik gübrelerin kullanılmaması yönündedir.

Ülkemizde, kırsalda bulunan ve havuç yetiştiriciliği yapan insanların, havuç üretimi hakkında oldukça deneyimli oldukları ve havuç reçetesi uygulamasını yakından takip ettikleri bilinmektedir. Havuç üretimi sırasında, havuç 4 – 5 yapraklı hale geldiğinde, ürünler 400 litrelik holderlere eklenerek 20 dekara uygulanmalıdır. Bu ürünler Agronom 13.04.04 ürünü, Agronom pro-H ürünüdür ve 5’er litre kullanılmalıdır. İlk uygulamadan 20 – 25 gün geçtikten sonra, Agronom 10.30.20 ürünü ya da Agronom 4.8.4 ürünü 5 litre olmak suretiyle ve 50 cc Naftocine ürünü kullanılarak, 400 litrelik bir holdere ürünler yerleştirilir. 20 dekarlık alana yapraktan uygulama gerçekleştirilir.

Havucun hasat zamanına yaklaşıldığında ise Agronom Potas 51 ürünü, Agronom 10.05.40 ürünü ya da Agronom 4.4.8 ürünü 5 litre olmak suretiyle ve 2 litre Agronom Calcium ürünü olmak suretiyle, 400 litrelik bir holdere koyularak 20 dekarlık alana yapraktan uygulanır. Bu uygulamalar esnasında, doz miktarları büyük önem taşımaktadır. Doz aşımı yapılmamasına dikkat edilmesi gerektiği gibi belirtilen ve uygun olan zamanlarda uygulamaların yapılması gerekmektedir.