Şehirlerde Süs Bitkileri ve Yeşil Alanların Önemi

Yapılaşmanın hızla arttığı şehirlerde yeşil alanlar gitgide azalmaktadır. Bu durum yaşam için en önemli ihtiyaç olan havayı ve çevreyi olumsuz yönde etkilemektedir.

Modern bir şehir görüntüsü ancak planlı bir yapılaşma,  planlı ve yeterli yeşil alan ile sağlanabilir. Metropollerde estetik ve sağlık açısından yeşil alanlar, çiçekler, güller, palmiyeler, çimler, süs ağaçları çok önemlidir. Planlama mükemmel olsa bile bakımsız bir yeşil alan sağlık açısından bir fayda sağlamayacağı gibi; modern ve bakımlı bir şehir estetiği de arz etmemektedir. 

Bu yüzden zaten gitgide azalan yeşil alanların iyi korunması, periyodik bakımlarının iyi yapılması ve yeni yeşil alanların oluşturulması gerekmektedir. Ortak alanlarda, parklarda ve meydanlarda olduğu gibi genel kullanılan alanlar dışında, balkonlar, teraslar ve ev önü bahçeleri, site içleri gibi özel alanlarda kent tarımı kapsamına girmektedir. Hem ortak hem de özel alanlar birlikte düşünülerek entegre bir çevre planlaması ve yönetimi gerekmektedir. 

İstanbul, Ankara, İzmir, Adana gibi hızlı yapılaşmanın ve sürekli yeni yerleşim alanlarının olduğu ve aynı zamanda sanayi ile iç içe olan şehirlerimiz, ülke prestijinin sembolü olmakla birlikte, daha fazla uluslararası konferansların, toplantıların olmasından dolayı, önemli insanların ve turistlerin gezi alanlarını teşkil etmektedirler. Dolayısıyla klasik ve geleneksel usullerle ve metotlarla modern-bakımlı bir çevreye sahip olmak mümkün olmadığı gibi olumlu ve ekonomik sonuç alınmamakta ve modern ve güzel bir çevre elde edilememektedir. 

Ayrıca en küçük mahallede bile insanların düzenli parklar, sağlıklı çevre arayışları hızla artmaktadır. Artık güzel estetik bir çevre, yönetilebilir yeşil alan, çim alanları, futbol sahaları gibi kent tarımı alanları özel mühendislik meslekleri arasına girmiş, profesyönel yöneticiler tarafından projelendirilen bir sektör haline gelmiştir. 

Ufuk Tarım Ltd. Şti. daha teknik ve bilimsel bir anlayışı ile yapılan araştırmalarla bu konuda çok önemli ürünler geliştirmektedir. Her tür için özel bitki besinleri, özel formüller ve tek doz ürünler üretmektedir. İç mekan süs bitkileri, dış mekan süs bitkileri, salon bitkileri yaprağı ve çiçeği dekoratif bitkiler, gül, çalı bitkileri ve süs ağaçları gibi peyzaj bitkileri için ayrı ayrı özel bitki besinleri ve besleme programları hazırlamaktadır.

Ayrıca özel olarak çimler için beslenme programları ve gübreler üretmekteyiz. Futbol sahaları, beyzbol sahaları, site içi çim alanları, protokol çim alanları, rulo çimler normal çimler, her türlü çi için özel gübreler üretmekte özel besleme programları hazırlamakta ve online süs bitkisi alanları takibi yapmaktayız. İster hobi olsun ister profesyonel alanlar olsun her zaman yanınızda olmaya devam edeceğiz.

Kentlerde tecrübeli peyzajcılar ve ziraat mühendisleri olduğu gibi oldukça fazla amatör üreticiler de, hobi bahçelerinde, yazlıklarında, balkonlarında veya evlerinin bir köşesinde süs ve gıda bitkisi yetiştirmek istemektedirler. Ufuk Tarım, ister profesyonel ister amatör her iki yetiştiricinin de kolaylıkla kullanabileceği ve hata yapmayacağı özellik, içerik ve dozda bitki besini üretmektedir. 

Örneğin Dünya da ilk olarak tek doz saksı gübresini üretti. ‘Çöz ve Dök’ tek doz ambalajlanmış  2,5 gram poşetli süs bitkisi gübresi bir su bardağı suda çözünür ve saksı bitkisinin kök çevresine dökülür. Oldukça pratik ve kolay bir uygulama şekli. Şirket Oldukça zengin çeşidi olan bir süs bitkisi ürün koleksiyonuna sahiptir.

Bildiğimiz gibi çiçek insanoğlunun hoş ve süslü dünyası, dert ortağı, bazen neşesi, bazen sırdaşı; başının tacı derdinin ilacı, hayal dünyası, en güzel günde hediyesi, en zor zamanda tesellisidir. Artık korkmadan bu dünyanızı süsleyebilirsiniz, çünkü Ufuk Tarım çiçeklerinizi daha güzel, daha canlı ve daha sağlıklı besleyecek bir ürün serisini sizlerin hizmetine   sunulmaktadır.

Daha renkli, daha zevkli ve daha sağlıklı bir dünya için Agronom Süs Bitkisi Besin Koleksiyonu var artık!

Bitki insanoğlunun hayat kaynağı, dert ortağı, bazen neşesi, bazen sırdaşı; başının tacı derdinin ilacı, damak tadı, hayal dünyası, en güzel günde hediyesi, en zor zamanda tesellisidir.

Bazen dertlerinizi paylaştığınız bir dost, bazen seviyor mu sevmiyor mu diye maşukanızı sorduğunuz bir falcı.

Ondan uzak kalamazsınız. Mahreminiz olan yatak odanızın bile başköşesini ona ayırırsınız. Onu görünce okşamadan koklamadan duramazsınız sevginizi paylaşırsınız. İfade edemediğiniz duygularınızın tercümanıdır bir demet gül.

İşte insanoğlunu, bu denli ihtiyacı olan bitkiden uzak tutmak imkânsızdır. Günümüz dünyasında nüfusun büyük bir çoğunluğu kentlerde yaşamaktadır. Özellikle tarımdan gelen bir toplum olan Türk toplumu kentlere ve metropollere taşındığında bu ihtiyacını, yazlığında, terasında, balkonunda veya evinin içerisinde sürdürmektedir. Hatta köyünde yetiştirdiği bazı özel lezzetleri balkonunun bir köşesinde yetiştirerek hasret gidermektedir. 

Örneğin endemik (yerli) bir tür olan pembe domatesin İstanbul’da balkonda 150 tane yetiştiricisi var ve de Pembe Domates Yetiştiricileri Derneği kurmuşlar. Ofisinde çayının şekerini bile bardağına koymaya üşenen bazı kişileri tanırım ki evlerinde bitkilerini kendi elleri ile beslenmektedir. Bunun hazzını yaşamaktadırlar. 

Gözlemlediğim çok önemli bir husus: Büyükşehirle de ve Kentlerde yaşayan büyük bir nüfus tarımla özellikle süs bitkileri hatta gıda bitkileri yetiştirme arzusundadır. Ancak bitki besleme hususunda gerekli bilgi ve donanıma sahip değiller. En amatöründen tutun en profesyoneline kadar bir arayış içerisinde ler.

Burada ortaya çıkan bir husus var. Bu insanların imdadına yetişmek gerekmektedir. Artık kentlerde tarım yapmak isteyen gönüllülerin bu kutsal faaliyetlerini önemseyip ‘KENT TARIMI’ konseptine göre beslenme reçeteleri ve ürün desenleri üretmek gerekmektedir. Böyle bir proje kentleri daha renkli, çevreyi daha zevkli ve dünyamızı daha yaşanabilir hale getirecektir.

Kentli Tarım Gönülleri isterlerse Organik Ürün Prosesine, İsterlerse EUROP-GAP prosesine göre Bitki yetiştiriciliği, İsterlerse hiçbir katkı kullanmadan istedikleri gıda veya süs bitkisini yetiştiren bilmelidirler.

Bu projeleri kim yapacak? Tabi ki bizim gibi bu hususu dert etmiş, gerek sahada gerekse akademik çalışmalarda bulunarak birikim sahibi olmuş üreticiler.

Bu konuda Kent Tarımı Gönüllülerini rahatlatacak bir haberim var. İster gıda bitkisi, İster iç mekan süs bitkileri, ister dış mekan süs bitkileri, ister organik tarım, ister doğal ekolojik tarım ürünleri yetiştirin, ister serada ister açık bahçede ister topraksız tarım prosesinde üretim yapın, Ufuk Tarım tecrübeli mühendisleri ve teknik kadrosu ile size her aşamada yardımcı olmak için hazırdır. 

İster tek doz ister çok doz size hata yapmayacağınız ambalajlarda ürün sunmakta, besleme programları hazırlamaktadır. Kısacası size özel ürünler üretiyoruz. Hem pratik kullanımlı hem etkili. Her türlü kullanıcının kolaylıkla kullanabileceği, kullanıcının hata yapmayacağı her türlü besini bir arada ve dengeli bir oranda içeren süs bitkisi ve gıda bitkisi besinleri. 

Daha sonra bitki Bakım Çantası çıkaracağız. Çantanızı açtığınızda içerisinde bitkinizi beslerken ihtiyacınız olan birçok gereci bir arada bulacaksınız. Neler mi: Süzme poşet bitki besinleri, makas, sprey, eldiven, çapa vs. Çantanızı açacak bitkinizi besleyecek siniz.

Biz onları sağlıklı besler isek onlar da hayatımızı ve dünyamızı renklendirmeye devam ederler. Hem gıda da hem çevre de :

TOLSTOY’UN HAYATIN ANLAMI KİTABINDAN

Bir gün çok zengin bir adam oğlunu yanına alarak, insanların ne kadar fakir olabileceğini göstermek için onu bir köye götürdü. Çok fakir bir ailenin evinde bir gün bir gece geçirdiler. Şehre dönerken baba oğluna sorar: "Yolculuğumuzu nasıl buldun?" "Çok güzeldi babacığım" diye cevap verdi oğlu. "İnsanların ne kadar fakir olabileceğini gördün değil mi?" "Evet." "Peki, ne öğrendin?" "Şunu gördüm" der oğlu: "Bizim evde bir köpeğimiz, onların dört köpeği var. Bizim evde bahçenin yarısına gelen bir havuzumuz var, onların kilometrelerce uzunluğunda dereleri var. Bizim bahçede ithal lambalarımız, onların yıldızları var. Bizim taraçamız ön bahçeye kadar, onlarınki ise ufka kadar uzanıyor." Ufaklık konuşurken, babası şaşkınlıktan tek kelime bile edemedi. Ve çocuk ekledi:" Ne kadar fakir olduğumuzu gösterdiğin için, teşekkür ederim babacığım!"

Şu an Kentlerde yeşillik alanında bir fakirlik varsa onu giderebiliriz.

Biz Kent artımı ile bu fakirliği gidermeye çalışacağız.

Sağlıklı Çevre için önce Sağlıklı Bitki.