Bitkiler, tıpkı diğer canlılar gibi sürekli bakım ve ilgi isterler. İhtiyaç duydukları su ve güneş ışınının yanı sıra gübreleme işlemi de oldukça önemli bir etkendir. Bitkilerin sağlıklı bir şekilde büyüyebilmesi ve gelişebilmesi için gübrelenmesi gerekir. Bu noktada birçok gübre çeşidi yer almaktadır. Toz ve jel gübrelerle birlikte yüksek besin içerikli ec sıvı gübreler de bitkinin ihtiyaç duyduğu zengin besin içeriğine sahiptir.

Bitkilerin en çok gereksinim duyduğu iz elementler azot, çinko, fosfor ve potasyumdur. Yüksek verimlilik elde etmek ve istenilen ürünün bitkiden alınabilmesi için sıvı gübre çeşitleri kullanarak besin ihtiyaçlarını giderebilirsiniz. Bu sayede bitki hızlı bir şekilde büyür ve uzun ömürlü olur. Topraktaki aktivasyonu maksimum düzeye çıkaran sıvı gübreler, hem sıvı halde hem de çözelti olarak bitkiye uygulanabilmektedir. 

Sıvı Gübrenin Faydaları

Toprak ve bitki için en uygun gübre çeşitlerinden biri sıvı olandır. Hem kullanım rahatlığı hem de toprakta istenilen olguyu hızla gerçekleştirmesi bazında oldukça yüksek performans gösterir. Bu sayede topraktaki verimliliği sağlayarak arzu edilen ürünün alınmasına hızlı bir şekilde olanak tanır. 

Sıvı gübrelerin en önemli faydalarından biri; topraktaki organik maddelerin artışını sağlamasıdır. Böylece bitkinin beslenmesi ve için gerekli mineral ve iz elementleri bünyesinde barındırmaktadır. Sıvı gübre yapısı gereği içerisinde bulunan besin maddelerinin bitkiler tarafından kolayca emilimini sağlamaktadır. Aynı zamanda sıvı gübrelerin içerdiği en önemli moleküllerden biri de humik ve fulvik asittir.

Humik, toprağını yapısını düzelterek havalanmasını sağlamaktadır. Aynı zamanda toprağın içerisinde bulunan besin maddelerinin bitkiler tarafından kolayca alınmasını sağlamaktadır. Humik, kök oluşumu ve gelişimi için de oldukça önemlidir. Bununla birlikte çimlenme kavramına da büyük oranda katkıda bulunmaktadır. Çimlenmeyi hızlandırdığı için meyve gibi ürünlerin hızlı bir şekilde alınmasına olanak tanımaktadır. 

Fulvik asidin bitkiler için faydası nedir diye soracak olursanız; bitkinin alacağı tüm besinlerin direkt olarak hücreye ulaşmasını sağlamaktadır. Mantarlar tarafından üretilen fulvik asit, yapısı sıvı olmakla birlikte organik bir asit karışımı olarak da adlandırılmaktadır.

Sıvı gübrelerin faydaları saymakla bitmez. Özellikte topraktaki pH değerini artırarak köklerin gelişimine katkı sağlamaktadır. Bu sayede yüksek düzeyde verimlilik sağlar. Sıvı gübrelerin işlevlerinden biri diğeri ise topraktaki suyun tutulmasına yardımcı olmaktır. Aynı zamanda katyon değişim oranını maksimize ederek mevcut bitkinin beslenmesine katkıda bulunur.

Sıvı gübre çeşitleri, toprak erozyonunu da önlemektedir. Bunun yanı sıra bitkinin dengeli büyümesini sağlamaktadır. Hücre çoğalmasına yardımcı olurken bitkinin yaşama isteğini arttırırlar. Bitkinin direnci için sıvı gübre kullanımı oldukça uygundur. Hızla büyümesine katkıda bulunur ve saçaklanmayı artırır. 

En önemli faydalarından biri ise doğal lezzette ürünlerin elde edilmesinde önemli rol oynamasıdır. 

Sıvı Gübre Çeşitleri

Sıvı gübreler kendi arasında birçok çeşitten oluşmaktadır. Bitkilerin sıvı tutma işlevselliklerine yardımcı olmakla birlikte, yukarıda bahsettiğimiz gibi pek çok fayda sağlamaktadır. Çeşitlerinden biri organomineral gübrelerdir. Organik ve kimyasal maddelerin karıştırılmasından elde edilen bu gübreler, hibrit gübre olarak da adlandırılmaktadır. Organik gübreler bitkiye birçok fayda sağlarken kimyasal maddeler ile bir araya geldiğinde bitkideki verimliliği maksimum düzeye çıkarmaktadır. 

1. Sıvı Organik Gübreler

Sıvı organik gübreler, bitki için gereken tüm besinleri bünyesinde barındırır. Müthiş bir toprak düzenleyici olmakla birlikte canlılara ait atıklardan hazırlanmaktadır. En önemli özelliği ise sıvı olmasından dolayı bitkinin gerekli besinleri kolayca emmesini sağlamaktadır. Özellikle bitkilerin büyümesinde önemli rol oynamaktadır. Aynı zamanda direncini artırarak sağlıklı bir şekilde gelişimini düzenlemektedir. Organik sıvı gübrenin en önemli faydalarından biri de güneş ışınının emilimini sağlamasıdır. 

Hayvan gübrelerine karıştırılan bazı bitkiler sonucu elde edilen sıvı organik gübreler, toprağın içerisinde kalmış kimyasalların temizlenmesine yardımcı olmaktadır. Bitkilere uygun formda üretilen bu gübreler, müthiş bir su tutma işlevselliğini sağlamaktadır. En önemli özelliği ise fazla miktarda uygulansa da bitkiye zarar vermez, toprak tarafından kolayca emilir. 

Organik sıvı gübrelerin hangi bitkilere nasıl uygulanması gerektiğini sayfamızdan inceleyebilirsiniz. Her bitkiye göre değişen kullanım miktarı ve şekli, uygulama farklılıklarını beraberinde getirmektedir. Sayfamızda yer alan sıvı gübre çeşitleri, topraktaki çoraklaşmayı giderme konusunda yüksek düzeyde performans gösterir. Aynı zamanda topraktaki yorgunluğu gidererek kökleşmeyi güçlendirir. 

Agronom Root-Ex, Agronom Flamin(Aminoasit), Agronom Bioexper ve Agronom Prov-H, firmamızda vücut bulan sıvı gübre çeşitleridir. Topraktaki aktivasyonu hızlandırmakla birlikte bitkinin ihtiyacı olan tüm besin kaynaklarını almasını sağlar. 

2. Sıvı Organomineral Gübreler

Organomineral gübreler , organik gübre ile kimyasalların bir araya getirilerek üretilmesi odağında elde edilmektedir. Bitki için müthiş bir besin ve mineral deposu olan bu gübreler, sıvı olma özelliği ile kolayca emilim fırsatı sunar. 

Bu sayede bitki  sağlıklı bir şekilde büyüyerek bolca mahsül verir. Toprağın bereketi için çok önemli bir ürün olmakla birlikte verimliliği maksimize eder. Aynı zamanda azot, fosfor, çinko, kükürt potasyum ve kalsiyum içeren sıvı oranomineral gübreler, bitki iyileştirici özelliğine sahiptir.

En önemli faydalarından biri toprak kalitesini artırarak kuraklığın giderilmesini sağlar. Çünkü yüksek düzeyde su tutma özelliğine sahiptir. Alınan meyvenin ya da ürünün verilmesini sağlamakla birlikte kalite faktörünü de artırır. Toprağın pH değerini düzenleyerek besin alımını büyük ölçüde sağlar. Özellikle kök gelişimi için oldukça faydalı bir üründür. Bu sayede köklerin büyümesini ve sağlıklı olmasını olumlu yönde etkiler. 

Tohumların hızlı bir şekilde çimlenmesini sağlayan sıvı organomineral gübreler, bitkinin havalandırılması için de oldukça uygun bir üründür. Topraktaki toksitleri arındırarak temizlenmesini sağlamaktadır. 

Sayfamızda yer alan Agronom  Surex, Agronom Nk-Kükürt, Agronom Alginex (Deniz Yosunu), Agronom Maxnor-N, Agronom Maxor-P, Agronom Maxor-K ve Agronom Maxor-D, bitkinizin ihtiyaç duyduğu tüm besinlerin karşılanmasına yardımcı olan sıvı gübrelerdir.

3. Sıvı Makro Besinli Gübreler

Sıvı makro besinli gübreler, içerisinde zengin bir besin kaynağı bulunmaktadır. Kompoze gübre olarak da adlandırılmakla birlikte sıvı özel gübreler arasında yer almaktadır. Sayfamızda yer alan sıvı makro besinli gübrelerde yüksek miktarda demir, çinko, potasyum, azot ve fosfor bulunmaktadır. Bu sayede bitki gelişiminin hızı artmaktadır. İstenilen ürünün elde edilmesi için makro besinli sıvı gübre kullanımına önem vermeniz gerekmektedir. 

Makro ve şelatlı mikro besin içeren bu gübreler sayesinde bitkilerinizin gelişimi yüksek oranda artacaktır. Ufuk Tarım olarak ihtiyaç duyduğunuz sıvı gübre çeşitlerini sayfamızdan sadece bir tık ile hızlıca temin edebilmenize olanak tanıyoruz.

Ürünlerimiz Agronom Max 11, Agronom 13.04.04+MB, Agronom 6.6.6+MB, Agronom Canmag, Agronom Provit-N ve Agronom N-Zyme gibi kaliteli bir çeşitlilikten oluşmaktadır. 

Bitkinizin büyümesi ve verimli olabilmesi için ürünlerimizden faydalanabilirsiniz. Aynı zamanda sayfamızda Agronom 4.8.4, Agronom Gibelli, Agronom Natur Up ve Agronom P.T.S gibi sıvı makro besinli gübre çeşitlerine ulaşabilirsiniz. Bitkilerin türüne göre kullanım farklılığı içeren bu gübrelerin kullanım çizelgesini sayfamızdan inceleyebilirsiniz.

4. Sıvı Mikro Besinli Gübreler

Mikro besinler aynı zamanda iz elementler olarak da tanımlanmaktadır. Bitkinin ihtiyacı olan birçok besini bünyesinde barındıran bu ürünler, hem verimlilik hem de toprak sağlığı için oldukça fayda içermektedir. Bu sayede bitkileriniz hızlı bir şekilde büyüyerek gelişimini tamamlamaktadır. Sonrasında ise kaliteli ürün alımına destek sağlamaktadır. Kök gelişimi için de fazlasıyla önem arz eden sıvı mikro besinli gübreler, reaksiyonları katalize etmektedir. 

Bu ürünler, içerisindeki manganez sayesinde fotosentez bazında doğrudan işlevsellik sağlamaktadır. Bitkinin üreme için gerekli olan nikel ihtiyacını da sayfamızda yer alan sıvı mikro besinli gübrelerden karşılayabilirsiniz. 

Agronom Profesyonel Cu, Agronom Micromix, Agronom Bor 5, Agronom Çinko 5, Agronom Ferro III ve Agronom Mangan ürün çeşitliliğimiz içinde yer almakla birlikte kalitesi ile bitkilerinize yüksek verimlilik sağlamaktadır. 

5. Sıvı İkincil Besinli Gübreler

Sıvı ikincil besinli gübreler; demir, çinko, manganez bakır, klor ve sodyum elementlerinden oluşmaktadır. Bu elementler bitki gelişimi ve sağlığı için önemli rol oynamaktadır. Toprakta mevcut olan iz elementler, bazı durumlarda eksik olabilir ya da bitki emilimi düşük olabilir. Durum böyle olduğunda sıvı ikincil besinli gübrelerden faydalanabilirsiniz. Yapısı gereği toprağın besin alımına fayda sağlayarak süreci hızlandırır. Bu sayede bitkinin gelişimine katkıda bulunur. 

Sayfamızda yer alan Agronom Calcium ve Agronom Magnezyum, bitkinizin ihtiyaç duyduğu ve toprakta eksik olan magnezyum-kalsiyum ihtiyacını karşılamaktadır. Web sitemizden ürün detaylarını inceleyebilir, bizimle iletişime geçerek sipariş verebilirsiniz.

6. Sıvı Özel Gübreler

Sıvı özel gübreler, antep fıstığı, badem ve fındık gibi bitkilerin yetiştirilmesinde kullanılmaktadır. Gelişim ve verimlilik odağında maksimum fayda sağlanması için sayfamızda yer alan Agronom Hazelnut (Fındık 1) ve Agronom Hazelnut II (Fındık 2) sıvı özel gübrelerden faydalanabilirsiniz. Böylece bitkilerinizin kök gelişimi ve toprak sağlığı için katkı sağlamış olursunuz. 

Bitkiler, çeşitli gübrelerle desteklenmediği sürece gelişimi duracaktır. Meyve gibi ürün alımı için mutlaka gübre çeşitlerinden faydalanılması gerekmektedir. Özellikle yüksek besin içerikli ec sıvı gübreler, topraktaki aktivasyonun hızlanması ve sağlıklı olması için önerilmektedir. Elde edilen ürünün kaliteli olması adına sıvı yapıda gübrelerden faydalanabilirsiniz. 

Ufuk Tarım olarak, bitkilerinizin ihtiyaç duyduğu tüm besin kaynaklarına gübre çeşitlerimizden ulaşılmasını sağlıyoruz. Üstelik gübre fiyatları konusunda sınır tanımayarak makul rakamlar çerçevesinde satış gerçekleştiriyoruz. Bitkinin gereksinimi olan tüm mineral ve makro-mikro besinlere, bünyemizde yer alan ürün çeşitliliğimiz odağında ulaşabilirsiniz.

Tüm ürünlerimizde uygun fiyat avantajı sağlarken sizlere kusursuz bir hizmet sağlamaktayız. İhtiyaçlarınıza profesyonel çözümler sunarak, bitkilerinizin gelişimine katkıda bulunmaktayız. En uygun rakamlara en kaliteli gübre çeşitlerini satın almak için rotanızı Ufuk Tarım’a çevirebilirsiniz. Unutmayın, bitkiler de tıpkı diğer canlılar gibi bakım isterler!