Bize Ulaşın
Kavun

Kavun kabakgillerden sürüngen gövdeli bir bitki türüdür. Olgunlaşmamış olarak da tüketilebilmektedir. Olgunlaşmamış halde ki meyvesi kelek adını almaktadır. Otsu bir bitki olmaktadır. Sürüngen bir bitki olmasından dolayı gövdesi metrelerce uzayabilmeye elverişlidir. İri yapraklı bir bitkidir.

Eşeyli ve evcikli çiçekli yaprakların altında muhafaza olup orada yetişmektedir. Kalın kabuğa, bol çekirdek ve bol sulu bir meyvedir. İlk olarak Orta Asya, İran ve Anadolu da yetiştirilmiş olup kavunun anayurdu buralar olmaktadır. Kavunun faydaları saymakla bitmemektedir. Yemeklerden önce tüketilmesi hazımsızlık problemlerini önlemektedir. Ayrıca karaciğer tıkanıklığına, cilde, bağırsak ve böbreklere olumlu etkileri vardır ve bunlar sadece kavunun faydalarına dair bazılarıdır.

Kavun yetiştirilmesi: ılıman ve sıcak iklim tipinde yetiştirilmeye uygundur. Nemli bir toprak isteği olsa da toprak da ki yüksek nem mantar riski oluşturabilmektedir. Soğuk iklim koşullarında yetiştiremeyeceği gibi don tehlikesi de olmamalıdır. Toprağın killi veya asitli olması kavun yetişmesine engel olmaktadır.

Su tutma kapasitesi yüksek olmasının yanında pH 6 veya 8 olarak ölçülen topraklar da kavun daha sağlıklı bir şekilde yetişmektedir. Solgunluk vb. hastalıklara karşı münavebe uygulaması yapılmalıdır. Kavun yetiştirirken aynı arazinin 2 yıl ard ard arda kavun yetiştirmek için kullanılmamasına dikkat edilmelidir. Kavun ekim hazırlığına sonbaharın ilk yağmurlarından sonra başlamak uygundur. İlk yağışlarla birlikte toprağın tavda olmasıyla sürüm yapılabilmektedir. Sürümün derin yapılması ve keseklerin parçalanmasına ilişkin gerekli makinaların kullanılması gerekmektedir.

Kavun gübresi: kavun çiftlik gübresi ile gübrelenmelidir. Gübre sonbahar da sürümden hemen sonra atılmalıdır. 15 veya 18 kg N ve 10 kg P2O5 verilebilmektedir. Fosforlu gübrenin tamamı ile azot gübresinin yarısı kavun ekimi veya dikiminden öncesinde atılmasında fayda olduğu gözlenmiştir.

Azotlu gübrenin arta kalanı bitkilerin belirmeye başlamasıyla verilmelidir. Kavun fidelerinin ekiminden sonra can suyunun bol miktarda verilmesinden sonra bir daha sulanma ihtiyacı duymamaktadır. Toprağın yeterli neme sahip olmaması durumun da aşırıya kaçmamak koşulu ile sulama yapılabilir. Sulama meyve oluşumundan sonra başlamalıdır. 12 veya 15 gün de bir sulama yapılması yeterli olacaktır.

Kavun güneşte bekletilmeye uzun süre maruz bırakılmamalıdır. Hasat işlemi güneş ışınlarının zararlarının en az olduğu sabah saatlerin de yapılmalıdır. Kavun reçetesi: kavun dolması, kavun reçeli, kavunlu dondurma, kavun çekirdeği sübye, kavun içi dondurma olarak hem yemekler de hem de tatlılar da kullanılabildiği gibi tek başına tüketilmesi halinde de insan bedenine oldukça faydalı bir meyve olmasıyla bilinmektedir.

Not:Aşağıdaki uygulamaların tümü ideal bir kavun besleme programı açısından birbirini tamamlar ve en yüksek verim alınır. Ancak bazı coğrafi koşullar bazen teknolojik koşullar bazen de mali imkanlar yeterli olmayabilir, o zaman bu uygulamalardan, uygulama zamanına bağlı kalarak bir veya birden fazla uygulama tercih edilebilir. Yine de belli oranlarda verim alınır.

Uygulama Zamanı Uygulanacak Ürün Uygulama Dozu Uygulama Şekli
Kavunlar sürgün verince Water pH Regulator

Agronom 10.30.20

Agronom Combi II

Agronom Magnesium
250 cc

300 g

150 g

100 cc
Ürünler 50 litre su içinde iyice karıştırıldıktan sonra 1 dekara verilir.
İlk uygulamadan 15-20 gün sonra Agronom 10.05.40

Agronom Calcium

Agronom Max 111
300 g

100 cc

300 cc
Ürünler 50 litre su içinde iyice karıştırıldıktan sonra 1 dekara verilir.
İkinci uygulamadan 10-15 gün sonra Agronom 10.05.40

Agronom Calcium

Agronom Root-Ex
300 g

100 cc

300 cc
Ürünler 50 litre su içinde iyice karıştırıldıktan sonra 1 dekara verilir.