Demir eksikliklerinin giderilmesi konusunda en sık tercih edilen demir gübresi, demir sülfattır. Demir sülfat halk arasında, ‘’Karaboya, Saçıkıvrız, Saçıkara, Şıbılık’’ olarak da bilinmektedir.

Genel itibariyle tüm topraklarda demir mevcuttur. Ancak bazen bu demir bitkilerin sağlıklı şekilde faydalanamayacağı formda olabilir. Demir, toprağın suyla temasından sonra kaybolabilir ve toprağın en alt tabakasına yerleşir. Bu sebeple demir sülfatın önemi büyüktür. Demir sülfat gübresi toprağa transfer edildikten sonra, toprakta bulunan demir eksikliği giderilir. Bu yöntem sayesinde demir sülfat kullanarak toprağa ekilen bitkilerin demir eksikliğinin giderildiği yeni bir toprak formu oluşturulur.

Ortalama bir demir sülfat bünyesinde hemen hemen %17-20 arasında demir barındırır. Bununla birlikte bir bitkinin yetişmesinde gerekli olan Çinko, Bakır, Kükürt, Mangan gibi diğer faydalı besin maddelerini de içerisinde bulundurmaktadır.  Bahsi geçen demir sülfat, kristal bir görünüme sahip açık mavi ve yeşil renkte inorganik bir gübre çeşididir. 

Demir Sülfat Kullanımı

Demir sülfat bitki için gerekli bir gübre çeşidi olsa da yılda bir kez kullanılması önerilir. Fazla kullanımdan kaçınmak bitki için doğru olacaktır. Gübrenin uygulama dozu ise bitkinin çeşidi ve tarlanın toprağında bulunan noksanlık derecesine göre, dönüm başı 50 kg uygulanması uygundur.

Yetişkin bir meyve ağacında ya da tam verim çağına ulaşmış meyve ağaçlarında ağacın yaşına ve çeşidine göre 500 gr ile 2 kg arası demir sülfat gübre verilmesi tavsiye edilir. Meyve ağaçlarının gübreleme aşaması, ağaç tacı altında ki kısım açılarak çukurlara gübre gömülür ve çapa yardımıyla toprağa karışması sağlanır.

Demir sülfat kullanıldığı bitkilerin daha uzun ömürlü ve hastalıklara karşı direnç kazanmasını sağlar. Meyve ve bitkilerin çiçek açma, meyve verme, büyüme ve renk oluşumunda meydana gelen tüm fizyolojik gelişmelere olumlu etki eder.

Uygulandığı tüm bitki ve meyvelerin erken olgunluk sürecine erişmesini, toplanma ve nakliye sürelerinde daha uzun ömürlü olmalarını ve dayanaklılıklarının artmasını sağlar. Demir sülfatın bir diğer avantaj sağlayan yönü ise, direkt toprağa transfer edilebildiği gibi çözelti formuna getirilip bitkilerin yapraklarına sıkılarak da uygulanabilir olmasıdır. Ayrıca demir sülfat uygulandığı tüm alanlarda, uygun şartlar sağlandığı takdirde hızla emilir ve bitkiler tarafından kolaylıkla kabul edilir. 

Demir Sülfat Gübresi Ne İşe Yarar?

Demir sülfat, bitkilerin daha hızlı büyümesini sağlayan oldukça faydalı bir gübredir. Hastalık kapan ya da hastalık kapma potansiyeli olan bitkilerin daha dirençli olmasını sağlar. Bazı bitkilerin meyve, salkım ve çiçek silkmelerinin önüne geçer ve döl tutumunu maksimum seviyeye ulaştırır. Toprakta meydana gelen mantar gibi hastalıkların oluşmasının önüne geçer.

He bitkinin en önemli ihtiyacı olan fotosentez için ihtiyaç duyulan klorofil pigmentinin artışını hızlandırarak, bitkinin uzun süre boyunca sağlıklı ve yeşil renkte olmasını sağlar.

Demir Sülfat Gübresi Fiyatı

Demir sülfatı en cazip kılan bir diğer özelliği ise diğer gübre çeşitlerine bakıldığında çok daha uygun fiyatlı temin edilebilir olmasıdır. Ancak buna rağmen piyasada pek çok demir sülfat çeşidi ve satıcısı bulunmaktadır. Bu aşamada demir sülfat satın alırken bazı noktalara dikkat etmek, sağlıklı alışveriş için elzemdir.

Piyasada bulunan demir sülfat gübreleri arasında seçim yaparken ürün ve firma güvenilirliği en önemli kriterler arasında yer almaktadır. Sadece uygun fiyatlı diye satın alınan bir demir sülfat, uzun vadede bitkilerinize zarar verebilir ve hem nakitten hem de zamandan kaybetmenize yol açabilir. Ufuk tarım, gübre ve bitkiye dair her konuda müşteri memnuniyeti için çalışan profesyonel bir firmadır. Müşteriyle buluşturduğu tüm ürünler firma garantisi dâhilinde, sağlıklı bitki yetiştirme politikasına uygun şekilde üretilmektedir.

Tüm bunlarla beraber son derece nitelikli malzemeler kullanılarak üretilen ürünlerimiz minimum fiyatlandırma ile rakiplerini geride bırakmaktadır.

Bir bitkinin yetişmesinde ve sağlıklı gelişim aşamalarının gerçekleşmesinde toprağın besin değerleri çok büyük önem taşımaktadır. Yeterli demir miktarına sahip olmayan toprakta yetişen bitki ve meyveler de yeterince verimli olmayacaktır. Bu sebeple demir sülfat gübresi ile dışarıdan müdahale ederek torağın ihtiyaç duyduğu besin değerleri kazandırılabilir ve bitki verimliliğinde artış gözlenebilir. Ufuk tarım demir sülfat gübre üretiminde hem bitkilerinizi hem de bütçenizi düşünmektedir.

Kaliteli ürün hasadı yapmanız için gerekli olan bitki ve bitkiye gerekli olan tüm ürün çeşitlerini Ufuk tarım web sitesinde bulabilir ve uygun fiyat seçenekleriyle sahip olabilirsiniz.