avuç içinde  magzneyum sülfat ile beslenecek fidan tutuyorMagnezyum, gümüş beyazlığında renge sahip bir metaldir. Genellikle, alaşım maddesi olarak; başta metal ürünlerle karıştırılarak kullanılmaktadır. Magnezyumun kimyasal simgesi Mg şeklindedir. Atom numarası 12 ve atom ağırlığı da 24, 312 olup; en hafif metaller arasında yer almaktadır. Magnezyum elementi magnezyum sülfat ile sürekli karıştırılmaktadır. 

Magnezyum sülfatın kimyasal formülü MgSO₄ şeklindedir. Bu şekilde bilinen bileşik, kükürt ve oksijen ihtiva etmektedir. Yapısı gereğince, inorganik bir tuzdur. Genellikle heptahidrat formundaki sülfat minerali olan epsomit ya da diğer adı ile epsom tuzu halinde bulunmaktadır. Epsom adını ise, İngiltere’de bulunan bir yerleşim yerinden almıştır bu nedenle İngiliz tuzu olarak da bilinmektedir. 

Magnezyum, klasik bir element türüdür. Magnezyum sülfat ise, bir birleşik olarak nitelendirilmektedir. Yani, magnezyum elementinin yapısına; kükürt ve oksijen ilave edilmesiyle oluşmaktadır. Bu nedenle saf magnezyumdan da daha kompleks bir yapıda olup; farklı elementlerin magnezyum ile birleşmesinden meydana gelmektedir. Magnezyum, temel element ve metabolizmanın yapı taşlarından bir tanesi iken; magnezyum sülfat, onun farklı maddelerle birleşimidir. 

Magnezyum Sülfat Nedir Ne İşe Yarar?

Magnezyum sülfat, endüstri açısından; üst düzey kullanım alanı bulunan bir birleşiktir. Epsom tuzu, magnezyum sülfat olarak adlandırılmaktadır. Epsom tuzu, sofra tuzundan tamamıyla farklı bir birleşiktir. Bu tuzun da magnezyumdan ayrı olarak; belirli işlevleri ve faydaları bulunmaktadır. Sofra tuzuna benzer görünüme sahip magnezyum sülfat genellikle banyolarda eritilmektedir. Bu nedenle banyo tuzlarının da bir türü olarak bilinmektedir. Sofra tuzuna benzese de aslında tadı belirgin oranda farklıdır. Epsom tuzu son derece acı bir tada sahiptir tadı nedeni ile yemeğe ekleme amaçlı olarak pek kullanılmamaktadır. 

Magnezyum sülfat epsom tuzu olarak da kullanılarak pek çok yerde faydalı işlere yol açmaktadır. Epsom tuzu yüzlerce yıldır; kabızlık, uykusuzluk ya da fibromiyalaji gibi rahatsızlıkları tedavi edebilmek için kullanılmıştır. Epsom tuzunun, iltihap giderici özelliği de bulunmaktadır. Bu nedenle kas ve sinir sistemine de iyi gelmektedir. İçerisinde bulunan magnezyum ve sülfat, insan derisi tarafından kolayca emilebilmektedir bu sebeple banyoda kullanıldığında bile tuzun faydalarından yararlanılabilmektedir. Bu tuz stresi de atarak vücudu rahatlatmaktadır. Vücuttaki serotonin salgısını arttırarak, vücudun rahatlamasını sağlamaktadır.

Epsom tuzu, kas ve sinir sisteminin doğru ve dengeli çalışmasını sağlamaktadır. Ağrıları azaltmakta ve aynı zamanda astıma, iltihaplanmalara, migrene ve baş ağrılarına da iyi gelmektedir. İçeriğinde yer alan sülfat iyonları sayesinde; toksinler ile ağır metallerin vücuttan atılabilmesine yardımcı olduğu da uzmanlar tarafından kanıtlanmıştır. 

Magnezyum sülfat ya da bilinen adı ile epsom tuzunun faydaları bu kadarla da sınırlı kalmamaktadır. Bu mineral cilde de iyi gelmektedir. Cildin yumuşamasını sağladığı için saç ve cilt bakımında rahatlıkla kullanılabilmektedir. Saçlara hacim kazandırdığı gibi siyah noktaları da azaltmak için tercih edilmektedir. Kullanım alanına göre farklı türleri de bulunmaktadır. 

Magnezyum Sülfat Gübresi 

En yüksek magnezyum içeriğine sahip olan magnezyum sülfat, magnezyuma fazlaca ihtiyaç duyan bitkiler için oldukça ideal bir besin kaynağıdır. Bununla beraber yüksek oranda kükürt ihtiva etmektedirler. Magnezyum bitkideki yeşil rengin (klorofil) ana bileşeni olmakla birlikte bitkinin güneş ışınlarından azami ölçüde faydalanmasını teşvik etmektedir. Bu durum da fotosentez etkinliğini arttırmaktadır.

 Magnezyum sülfat gübresi verim ve kalite üzerinde belirleyici bir etkiye sahiptir. Zayıf gelişme gösteren bitkilerde kısa sürede etki göstererek canlandırmakta ve kuru madde artışını sağlamaktadır. Yeterli magnezyumu alamayan bitkiler yeterli klorfili üretemezler ve bitkideki yeşil renk giderek kaybolmaktadır. Sonuç olarak fotosentez kabiliyeti ortadan kalkarak büyüme ve gelişme durmaktadır.

Magnezyum ayrıca bitkinin su kullanım etkinliğini de büyük oranda arttırmakta, fosfor alımını teşvik etmekte, yaprakların direncini arttırarak soğuğa ve hastalıklara dayanımını sağlamaktadır. Magnezyum sülfat, zengin kükürt içeriği ile de toprak ph’ını da dengelemekte ve bitkinin topraktan faydalanma hacmini arttırmaktadır. Şeker pancarı, domates, salatalık, patlıcan, biber, karpuz, kavun, muz, lahana, mısır, narenciye, elma v üzüm topraktan yoğun bir şekilde magnezyum kaldırabilmektedirler. Yapraktan uygulanacak olan dozlar 10 ya da 15 gün ara ile, damla sulama dozları ise haftalık olarak uygulanmaktadır.

Magnezyum sülfat çok geniş alanlarda kullanılan bir mineraldir. Bahçıvanlar ve çiftçiler tarafından bitkileri geliştirmek amacı ile destekleyici madde olarak da kullanılabilmektedir. Bir güzellik ürünü olarak da kullanılan magnezyum sülfat, sporcular tarafından boğaz kaslarını gevşetmek için kullanılmaktadır. Magnezyum sülfat diğer yandan medikal alanda da çeşitli amaçlar için kullanılan geniş yelpazeye sahip bir üründür. Hazımsızlık karşısında iyi gelen bir madde konumundadır. Bahçelerde gübre olarak büyük etkiler oluşturmaktadır. 

Magnezyum Sülfat Gübresi Nasıl Kullanılır 

Magnezyum sülfat yüksek oranda magnezyum içeriğine sahip gübredir. Magnezyuma fazlaca ihtiyaç gösteren bitkiler için ideal bir besin kaynağıdır. Bununla beraber yüksek oranda kükürt ihtiva etmektedir. Yeterli magnezyumu alamayan bitkiler yeterli klorofili üretemezler bu da yeşil rengin kaybolmasının en büyük nedenleri arasındadır. Bu durumda fotosentez kabiliyeti de ortadan kalkarak büyüme ve gelişme durmaktadır. 

Magnezyum sülfat gübresi, bitkilere yapraktan ya da topraktan verilebilmektedir. Magnezyum uygulamalarından çabuk ve etkili sonuç almak için yapraktan uygulama yapılmalıdır. Yapraktan ve damlama sulama ile gübreleme işleminde bitki türlerine göre farklı uygulama şekilleri tavsiye edilmektedir. 

Magnezyum Sülfat Gübresi Ne Zaman Kullanılır?

Magnezyum sülfat gübresinin kullanım zamanı, bitki türlerine ve damlama ya da sulama olmasına göre değişiklik göstermektedir. Bazı türler için kullanım miktarı aşağıdaki gibidir. 

  • Bitkiler: Yapraktan zirai ilaç ile meyve tutumundan renk dönümüne kadar, damlama sulamada toprağın göz kabarmasından 2-3 hafta önce ağaç yaşına göre 300-500 arasında sülfat gübresi kullanılabilmektedir. 
  • Turunçgiller: Turunçgiller için de zamanlama bitkilerdeki gibidir. Yapraktan verileceği zaman 2-3 kez 15-25 gün ara ile 100 litre suda 600 gr olarak uygulanabilmektedir. Topraktan damlama sulamada ise ağaç yaşına göre her sulamada 100-200 gram arasında gübre uygulaması yapılabilmektedir. 
  • Sebzeler: Sebzelere yapraktan gübre için en uygun zaman fide dikiminden sonradır. Sezon boyunca da 2 ya da 3 kez 200-300 gram olacak şekilde magnezyum sülfat uygulanabilmektedir. Topraktan gübrelemede ise işlem yine fide dikiminden sonra yapılabilmektedir. Sezon boyunca 2-3 kez 2-3 kg arasında uygulanabilmektedir. 
  • Bağ: Bağlarda yapraktan gübre, salkımda boncuk oluşumu ile renk dönüm öncesi arasında 100 litre suda 500 gram olacak şekilde yapılmaktadır. Topraktan gübrelemede ise birinci üst gübreleme ile birlikte 100 litre suda 500 gram olacak şekilde toprağa karıştırılmaktadır. 

Magnezyum Sülfat Nereden Alınır?

Magnezyum sülfat bitkiler için önemli bir gübre konumundadır. Magnezyum sülfat kullanımı bu derece önemliyken satın alınan mekânın kalitesi de büyük önem taşımaktadır. Gübrenin alınacağı yer iyi bir şekilde araştırılarak tercih edilmedir. Kalitesiz ürün kullanımı bitkilerinizi geliştirmemekte hatta dönülmez zararlara da uğratabilmektedir.

Magnezyum sülfat alımı için Ufuk Tarım olarak hizmetinizdeyiz. En kaliteli magnezyum sülfat gübrelerimizden satın alarak bitkilerinizi sağlıklı bir şekilde yetiştirebilirsiniz. Verimli üretimi sağlayarak 

Magnezyum Sülfat Gübresi Fiyatı

Magnezyum sülfat bitkiler için kurtarıcı gübreler arasında bulunmaktadır. Pek çok bitkinin olmazsa olmazı olan bu gübre kullanıldığı alanda verimli sonuçlara yol açmaktadır. Bu nedenle fiyat konusu pek çok çiftçinin ve üreticinin aklına takılmaktadır. Magnezyum sülfat fiyatları üreticiden üreticiye değişiklik göstermektedir. Ufuk tarım olarak sizlere en uygun fiyatlı ve en kaliteli gübreleri sunmayı amaçlamaktayız. Alacağınız miktara karar verdikten sonra fiyatlar için bizlerle iletişime geçebilir, güvenli alışverişin keyfini çıkarabilirsiniz.