Bir çeşit inorganik bileşiğe sahip olan mangan sülfat, MnSO4 formülünde bir çeşit gübredir. Mangan, esasında faydalı bir tuzdur. Bitkiler için oldukça önemli olan bu bileşik, toprak gübreleme işlemlerinde sıklıkla tercih edilmektedir.

Özellikle mangan sülfat eksikliği olan topraklarda mangan gübreleme yapılarak bitkilerin mangan ihtiyacının giderilmesi sağlanır. Bu işlem toprak için son derece önemlidir. Bileşen olarak yararlı inorganik gübreler arasında yer alan bu madde, daha farklı pek çok alanda kullanılabilir özelliktedir.

Mangan Sülfat Gübresi

Mangan sülfat topraklarda mangan eksikliğini gidermek için kullanılan bir gübre çeşidi olarak bilinse de birçok önemli alanda kullanılan madde çeşididir. Gübre olarak çok faydalı olsa da bileşen olarak da fazlasıyla işlevsel olduğu söylenebilir.

Mangan sülfat gübre haricinde; mantar giderici, maden cevheri yüzdürme, veteriner ilaçları, tekstil boyaları, katalizör, boya ve vernik kurutucular, porselen-sir ve seramik, ilaç sektörü gibi alanlarda sıklıkla kullanılır. Ancak en yaygın kullanım alanı toprak ve bitki bakımıdır.

Tarım alanında olmazsa olmaz gübre çeşididir. Bitki ve meyvelerin, toprağın ihtiyaç duyduğu önemli bir besin maddesi de mangan sülfattır. Bu maddenin karşılanması için de mangan sülfat gübresi tercih edilir. Bitki ve toprağın daha verimli ve sağlıklı olmasını sağlar.

Bilindiği gibi bitki yetiştirirken gübreler çok önemli bir yere sahiptir. Bu gübre ihtiyacı doğru miktarda karşılandığı takdirde, hem bitki daha verimli biçimde büyür hem de toprak rahat eder. Kristal formda olan mangan sülfat saf yapıda bileşiklerden biridir.  Özellikle kireçli topraklarda mangan eksikliğine daha çok rastlanır. Bu tarz toprakların PH değeri yüksek olmasından kaynaklanmaktadır. Bu eksikliği gidermenin en kolay ve zahmetsiz yolu gübreleme işlemi uygulamaktır. Bu sayede toprağın ihtiyaç duyduğu mangan maddesi gübre sayesinde elde edilmiş olur. 

Mangan sülfat gübresi meyve ağaçlarında ve genç yapraklarda verimliliğin ve meyve hasadının artışına sebep olan faydalı bir gübredir. Bitkinin gelişimi sırasında klorofil oluşumunu destekleyen bu madde, bitkinin fizyolojik olaylarda enzimatik katalizör görevini de üstlenir. Ayrıca karbonhidratların suya, karbondioksite parçalanması aşamasında ve solunum olaylarında mangan sülfat büyük rol oynar.

Mangan sülfatın toprak üzerindeki eksikliği, bir bakıma magnezyum eksikliğine de çok benzer. Aradaki tek fark magnezyum eksikliği yaşlı yapraklarda görülürken, mangan sülfatta genç yapraklarda ortaya çıkmasıdır.

En çok pH değeri yüksek ve kireç oranın yüksek olduğu topraklarda, bitkide ki mangan sülfat eksikliğini gidermek için yaprak uygulaması kesin sonuç veren bir yöntemdir. Mangan bitkide mobil bulunmadığından dolayı, 2-3 kez gübre uygulaması bitkinin ihtiyacı olan gübre değerine sahip olması için yeterli olacaktır.

Mangan sülfat, bitkide enzim ve ko-enzim görevini görür. Bu gübre enzimler arası elektron transferi için oldukça gereklidir. Bitkide mangan eksikliği varsa kloroplast bozulur ve yapraklarında sarı lekeler gözlemlenir. Demir ve kloroplastın oluşumu için mangan sülfat yardımcı durumundadır. 

Mangan Sülfat Suda Çözünür Mü?

Mangan sülfat %100 oranda suda çözünür formda olan bir maddedir. Bu sayede bitkilerin ya da meyvelerin toprak haricinde yapraklarının gübrelenmesi gerektiği durumlarda, yapraklara sıkma işlemi gerçekleştirilerek işlem tamamlanır. 

Mangan Sülfat Fiyatları

Bitki ve meyvelerin daha uzun ömürlü olması ve verimliliğinin arttırılması için toprağın ihtiyaç duyduğu tüm besin değerleriyle yakından ilgilenmek gerekir. Zaman zaman toprak bazı maddelere yeterli miktarda sahip olamadığında, dışardan takviye yapılarak bu açık mutlaka kapatılmalıdır. Mangan sülfatta bu maddelerden biridir ve oldukça önemlidir. 

Mangan sülfat gübresi piyasada çeşitliliği oldukça fazladır. Bu çeşitliliğin arasından kaliteli ürün ve uygun fiyat karşılaştırması yapmak özen gerektirir. Sadece uygun fiyatlı diye mangan sülfat gübresi satın almak, bitki ve toprak için doğru maddeyi almanızın önüne geçebileceği gibi aynı zamanda vakit kaybına da yol açar.

Ufuk Tarım bu noktada tüm ihtiyaçlarınıza karşılık verebilecek ürün seçenekleri ve kaliteli gübreleriyle sizler için çalışmaya devam ediyor. Bitki, toprak ve meyveye dair aradığınız her şeyi tek tıkla bulabileceğiniz Ufuk Tarım web sitesinde, her kesime ve bütçeye hitap edecek ürünler mevcut.

Müşteri memnuniyetini çalışma prensibi haline getirmiş olan firmamız, minimum fiyatlandırma politikasıyla tarım ve tarımcılığın kolaylaştırılmasını hedeflemektedir. Geniş ürün skalasından size en uygun olan ve aradığınız özellikleri tam anlamıyla karşılayan ürünleri seçebilir ve kapınıza kadar kısa sürede getirtebilirsiniz. Tüm ürünlerimiz son kalitede üretilmektedir ve firma garantisiyle müşteriyle buluşturulmaktadır. Ufuk Tarım, tarımda öncü firma.