Vazoda, güzel ve çiçekli bir menekşeyi eve götürmek ve günler sonra çiçeklerin düştüğünü, yeşil yaprakların solduğunu fark etmek üzücüdür. Bunun nedenlerden biri menekşenizi koyduğunuz yer olabilir. Çiçek açmak için çok fazla gün ışığına ihtiyaç duyar, ancak güneş ışığına tam olarak maruz kalmamalılar. Bu nedenle, menekşe bitkisi saksısının serin ve aydınlık bir yerde olmasına, ancak güneş ışınlarından uzak olmasına dikkat edilmelidir.

Püf noktalarından biri, evdeki en parlak pencerelerin yakınında, iç mekânda, ancak her zaman doğrudan güneş ışığından korunmaktır.

Menekşe Nasıl Yetiştirilir?

Menekşe dikmenin ilk adımı, menekşe bitkisinin elde edilmesi çok kolay olduğu için ideal yöntemi seçmektir. Çiçeklerin kalitesini garanti altına almak için üreticilerden referans almak her zaman iyidir. Tohum kullanmak isterseniz yaz sezonu sıcağından sonra ekime başlayabilirsiniz. Diğer bir ekim şekli, sapları daha yaşlı yapraklarla kullanmaktır, bu yapraklar mümkün olduğunca tabana yakın kesilmelidir. Bunlar, toprakla temas ettiklerinde kökler üretebilecek, düğümleri kök oluşturabilecek.

Menekşe Fidanı Ekimi

Menekşeler sadece iki kez nakledilir ve ilk nakil genellikle 8 ila 12 hafta sonra yapılır. Üç ila dört adet 6 cm çapında ve 6 cm yüksekliğinde saksılara veya az miktarda hafif, iyi drene olan organik maddece zengin alt tabakaya sahip tohum yataklarına yerleştirilir. Karışımın bir parçası olarak toprak veya kum kullanılmalı, daha sonra az miktarda kimyasal gübre uygulanmalıdır. İki ila üç ay sonra ilk çiçek tomurcukları gözlenmeye başlar, bu da kesin ekime hazır olduğunu gösterir.

Menekşe Sulama

Menekşeleri sulama, yaşadığınız bölgeye göre değişiklik gösterir. Daha sıcak yerler, bitkileri yakmamak için her zaman şafak vakti veya öğleden sonra geç saatlerde sulama yapmaktır. Öte yandan, daha düşük ve nemli sıcaklıklara sahip yerler daha az sulama ve çiçeğin köklerinin çürümemesine dikkat edilmeli.

Evde Menekşe Bakımı

Menekşe bakımı nasıl yapılır? Pencerenizde menekşe yetiştirmeyi sevenler için bu bitkinin daire ve evlerin dekorasyonunda en çok talep edilenlerden biri olduğunu bilin. Menekşelerinize daha iyi bakmak ve güçlendirmek için sıvı bitki besini menekşelere has sıvı gübredir.

Menekşeleri sularken yapraklarını veya çiçeklerini değil, ekildikleri toprağı sulayın. Böylelikle yaprakların sararmasını önleyebilirsiniz. Bitkileri sulamak için en uygun yöntem, günde bir kez yapılmasıdır. Yine de sulamadan önce daima toprağın nasıl olduğunu kontrol edin. Büyümelerinden sonra menekşeler, özellikle sıcaklıkla ilgili olarak oldukça dirençli hale gelir. Menekşelerinizi sulamak için kullanacağınız suya klor koymayın. Menekşeler fazla suya karşı hassastır, bu nedenle dikkat etmemiz gereken en önemli husus, sulamadır. Yaşadığınız bölgedeki sıcaklık ve iklim gibi konuları her zaman dikkate alın. Saksıda yetiştirilen bitkiler söz konusu olduğunda, kullanılan saksı tipini de hesaba katın. Plastik saksılar tercih edin, nemi daha uzun süre tutar.

Menekşe çiçeklerinin büyüyebilmesi için oda sıcaklığında ve dolaylı gün ışığının bulunduğu ortamlarda tutulmalıdır. Menekşe bakımında dikkat edilmesi gereken, sulama yaparken sadece toprağı nemlendirmeniz yeterlidir. Yaprak ve çiçeklerin ıslatılması uygun değildir. Menekşeler derin saksılarda yetiştirilmeli ve plastik saksılar menekşeler için idealdir. 

Hasta Menekşe Bakımı

Menekşeler ortamları süslemek için kullanılır. Ancak onlara saldıran ve hatta onları öldürebilen salgınlar ve hastalıklar nedeniyle tüm güzellikleri zarar görebilir.

Fusarium Solgunluğu: Fusarium her mahsulde ortaya çıkabilir. Siklamenden Afrika menekşelerine, karanfillerden güllere ve aradaki her süs eşyasına kadar, çiçekleri Fusarium mantarlarından etkilenmemiş çok fazla bitki yoktur. Hastalık aynı zamanda her yaştan bitkiye de vurur, ancak çiçeklenmenin sonuna yaklaşanlar en dramatik semptomları gösterir.

Enfeksiyondan sonra, enfekte olmuş bitki için yapabileceğiniz pek bir şey yoktur. Ancak mantarın yayılmasını en aza indirmeye yardımcı olmak için enfekte bitkileri olabildiğince çabuk çıkarmak önemlidir. Mahsulün solmasına izin vermeyin; nem eksikliğinden kaynaklanan stres, Fusarium'un en kesin nedenlerinden biridir. Tüm kimyasal ürünleri etikette belirtildiği gibi kullanın. Olası kullanımları, oranı, uygulama yerini ve uygulama aralığını belirlemek için ürün etiketlerini dikkatlice okuyun.

Geç Yanıklık: Parazitlerin mantarlar tarafından bitkinin vücuduna nüfuz etmesiyle, geç yanıklık hastalığı yerleşir. Bitkiye yapraklardaki mikro çatlaklardan ve köklerden girerler. Sonuç olarak, kök boğazı hızla çürümeye başlar. Bitkilerin yapraklarında da kahverengi lekeler vardır. Bu durumda, tedavi yardımcı olmaz ve bitkinin imha edilmesi gerekir.

Toz Halinde Küf: Bu hastalık, beyaz pullar ve küflerle tozlu bir bitki izlenimi yaratır. Toz halinde küf oluşumunu önlemenin en iyi yolu, çiçek yapraklarını nemli bir bezle temizlemek ve yetiştirildiği yeri her zaman temiz ve iyi havalandırmaktır.

Menekşe Gübresi

Bitkilerin düzgün ve sağlıklı bir şekilde büyümesi ve gelişmesi için bitkilerin besin maddelerine ihtiyacı vardır. Bitkiler için gerekli olan yaklaşık 17 mineral arasında üç makro besin öne çıkmaktadır: nitrojen, fosfor ve potasyum (NPK kısaltmasıyla temsil edilir). Ancak hasat edildikleri, ormansızlaştıkları veya budamaları yapıldığı an bu sıra kesintiye uğrar, bu yüzden gübreleme çok önemlidir.

Menekşe Gübre Çeşitleri

Organik gübre, bitkisel veya hayvansal kaynaklı maddelerden oluşur ve köklerin oksijenlenmesini ayrıcalıklı kılarak toprağın kalitesini yükseltir. Kimyasal gübreler, minerallerin veya yağların ekstraksiyonundan gelir ve besinleri, döllenme sırasında bitkiler tarafından emilmeye başlanır; toprağa nüfuz etmediği için emilmeyenler boşa gitmektedir.

NPK Gübreleri

NPK gübresinin her bir bileşeni bir rol oynar. Azot (N), köklerin, gövdelerin ve yaprakların büyümesinden ve gelişmesinden sorumludur. Bitki, ihtiyaç duyduğu nitrojenin çoğunu yaşamının erken dönemlerinde emer ve büyüme dokularında depolar.

Fosfor (P) klorofil oluşumunda çok önemlidir ve kök gelişimine etki ettiği için bitkinin topraktan verimli elementleri alma kabiliyetini arttırır. Meyve kalitesinde ve tohumun olgunlaşmasında önemli bir rol oynar ve bitkilerde daha çok kök oluşturma, çiçeklenme ve meyve vermeyi artırma ve tohum üretimini arttırma amacıyla kullanılmalıdır. Daha az önemli olan, yumru köklerin ve rizomların oluşumuna katkıda bulunan, bitki dokularını güçlendiren ve hatta kuraklığa karşı direnci artıran potasyum (K)' dır.

NPK Gübre Nasıl Kullanılır?

İlk olarak, bitkilerin besin maddelerine en çok ne zaman ihtiyaç duyduklarını akılda tutmak gerekir. Örneğin sonbahar ve kış aylarında bitkiler yavaşlar ve daha az gübreye ihtiyaç duyar; yani yağışlı aylar NPK gübresinin kullanımı için idealdir diğerlerinde doğal gübreleme önerilir. Besin kayıplarını telafi etmek için çiçeklenme döneminden önce ve hasat veya budama sonrası gübreleme yapılmalıdır. Aşırı kimyasallar bitkinin metabolizmasına müdahale ederek gelişimini bozabilir ve hatta yanıklara neden olabilir. Üreticilerin verdiği talimat ve tavsiyelere uyulmalıdır.