Molibden gübre, tıpkı diğer gübreler gibi bitki sağlığı için son derece faydalı bir gübredir. Molibden, toprakta az bulunan bir elementtir. Aynı şekilde bitkilerin molibden elementine olan ihtiyaçları diğer elementlere oranla daha azdır. Fakat bu durum, molibden açısından fakir olan topraklarda yetişen bitkilere molibden desteği yapılmasa da olur anlamına gelmez. 

Bazı topraklar, molibden alımını azaltan koşullara maruz kalmaktadır. pH'ı 5,5’ten düşük ve asit karakterli topraklar bu topraklara verilebilecek ilk örnektir. Düşük azot içerikli topraklara, molibden açısından fakir olan topraklara ve fazla miktarda demir, bakır, alüminyum içeren topraklara molibden içerikli gübre desteği sağlamak, bitkiler açısından son derece faydalı bir faaliyettir.

Molibden Elementinin Bitkilerdeki Görevleri

Molibden elementi bitkiler için önemlidir ve pek çok görevi vardır. Molibden, nitrogenaz ve nitrat redüktaz enzimlerinin yapısında bulunur. Enzim faaliyetleri ile nitratın amonyuma indirgenmesini sağlayarak nitrat birikiminin önüne geçer. Aynı zamanda bitkiler için çok önemli olan azot elementinin fiksasyonunda görev alır. Baklagillerdeki rhizobium bakterilerinin faaliyetleri için gereklidir. 

Molibden elementi bitkide c vitamini oluşmasına yardımcı olur. Fosfor elementinin metabolizması üzerinde etkili olan bu elementin yokluğunda organik fosfor inorganik fosfora dönüşür. 

Molibden Elementinin Eksikliğinde Bitkide Meydana Gelen Durumlar

Molibden elementi noksanlığı, bitkide farklı şekillerde kendini gösterir. Molibden elementinin eksikliğinde oluşan belirtiler azot elementinin eksikliğinde oluşan belirtiler ile benzerlik gösterir. Özellikle yaşlı yapraklar ile daha çok belli olur. Molibden eksikliğinin azot eksikliğinden tek farkı damar aralarının sararması yanında yaprak kenarlarının kuruması ve kıvrılmasının da hemen başlamasıdır. 

Molibden elementinin noksanlığının belirtilerinden bir diğeri de yaprak aya genişliğinin azalmasıdır. Yapraklar küçük ve değişik bir hal almaya başlarlar. Molibden elementinin noksanlığını bitkinin çiçeklerine bakarak da anlayabilirsiniz. Molibden elementi eksikliği yaşayan bitkilerin çiçekleri solgun renkli, küçük ve kavruk bir görüntüye sahiptir. Karnabahar bitkisinde bu durum baş oluşturamaması ile anlaşılır. Molibden eksikliğine sahip bitkilerin bağışıklıkları düşüktür. Bu bitkiler hastalıklardan çok çabuk etkilenirler. 

Molibden Gübrenin Faydaları

Molibden elementi genellikle toprakta düşük oranda bulunan bir elementtir. Aynı şekilde bitkiler tarafından da çok yüksek oranda ihtiyaç duyulan bir element değildir. Bitkiler molibdeni molibdat iyonu şeklinde topraktan ve yapraktan alabilirler. Bu sebeple molibden yaprak gübresi de bitkilerin molibden alımı için yeterlidir. Fakat toprağa verilen gübrelerde olduğu gibi yapraktan verilen gübrelerde de toprak veya yaprak analizi yaptırılarak kullanılması en makul olanıdır. 

Özellikle karnabahar ve lahana bitkilerinin molibden gereksinimi yüksek oranlardadır. Marul, ıspanak, pancar, turunçgiller türleri de bu konuda hassas olan bitkilerdir. 

Eğer bitkinizin daha sağlıklı büyümesini istiyorsanız ve “molibden gübre ne işe yarar” sorusu aklınızdaysa okumaya devam edin. 

Molibden gübre bitkilerin molibden eksikliğini giderme amaçlı kullanılır. Molibden gübresi verilen bitkilerin bünyesinde nitrat birikimi olmaz. Protein oluşumu artar. C vitamini sentezi artar. Molibden gübresi verildiği için molibden eksikliği yaşamayan bitkiler son derece sağlıklı olurlar. Yapraklarında sararma ve kuruma görülmeyen bu bitkiler aynı zamanda olması gerektiği gibi büyür. Yapraklarında anormal bir büyüme gözlemlenmez. 

Molibden gübresinin aynı zamanda başka elementler barındıran çeşitleri de mevcuttur. Örneğin bor molibden gübresi içerik olarak birbirini tamamlayan iki elementten meydana gelir. Bu gübre sayesinde bitkinin beslenmesi daha dengeli bir hale gelir. Bitki boyu, dal sayısı ve yaprak alanı artar. Molibden gübre bitkide bol çiçeklenme, dane bağlama ve meyve tutumunu teşvik eder. Bu gübre sayesinde meyve dökümü en aza iner. Gübre sayesinde bitkinin verimi ve kalitesinde büyük oranda artış meydana gelir. 

Gübre konusunda dikkat edilmesi gereken nokta, bitkiye doğru zamanlarda ve yeterince gübre verilmesidir. Hem bitkinin sağlığı için hem de çevre kirliliğinin önüne geçmek için bu son derece önemli bir detaydır. 

Molibden gübre fiyatı, gübrenin alındığı firmadan firmaya değişiklik gösterebilir. Güvenilir bir firmadan molibden gübre alınması bitkinin sağlığı için çok önemlidir. Ufuk tarım olarak firmamız, hem güvenilir hem de uygun fiyat garantisine sahip hizmeti ile karşınızdadır. Molibden ve diğer gübre çeşitlerine ulaşmak için sitemize göz gezdirebilir, bizimle iletişime geçebilirsiniz.