Bize Ulaşın

Potasyum nitrat nedir? Potasyum nitrat özellikle tarım ile uğraşan kişilerin bilmesi gereken bir çeşit gübredir. İçerisinde yüksek oranda potasyum bulunduğu için bu ismi almıştır. Kullanım amacı ise dane ve meyvelerin daha iri, dolgun, sert ve canlı renklerde olmasını sağlamaktır. Ürünün şeker, protein, aroma maddeleri ve vitamin gibi gıda değerlerini arttırır. Ayrıca en büyük tarımsal problemlerden biri olan meyve dökümünün de önüne geçer. Günümüzde gıda maddesi olarak kullanılmaktadır.

Potasyum Nitrat Nedir ve Ne İşe Yarar?

İçeriğindeki önemli iki madde bitkilerin daha verimli ve kaliteli olmasını sağlar. Potasyum nitrat kullanılarak elde edilen gübreler her zaman daha kalitelidir. Kullanıldığı andan itibaren bitkiler tarafından hemen emilir. Ayrıca bitkilerin verim kaynağı olan potasyum nitrat gübrelerin harmanlanması ile beraber sıvı gübre hazırlanması için de kullanılır. 

Meyve ağaçlarının ya da diğer yapraklı bitkilerin olumsuz yetiştirilme koşullarına, yatmaya ve hastalanmaya karşı dayanıklılıklarını arttırır. Özellikle satışa sunulacak bitkilerde kullanılır. Gıda maddesi olarak ürünün kalitesini ve pazardaki verimini arttırır. İçerisindeki azot çiçeklenme döneminden sonra da vejetatif faaliyetlerin devam etmesini sağlar. Bu faaliyetler sonucunda meyve oluşumu ve gelişiminin de devamlılığı sağlanır. 

İçeriğinde sodyum, klor ve ağır metal bulunmamaktadır. Bu yüzden bütün bitkilerde rahatlıkla kullanılabilir. Tek başına kullanılabileceği gibi başka gübrelerle beraber de kullanılabilir. Sıvı olarak bitkilere uygun gübrelerde ve ilaçlarla beraber verilebilir. Ancak kalsiyumlu bileşiklerle karıştırılması önerilmemektedir. Kaliteli potasyum nitrat arıyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Potasyum Nitrat İçeriği

Potasyum nitrat içeriğinde;

  • 13 kg azot
  • 13 kg nitrat azotu
  • 45,5 kg suda çözünür potasyum oksit (%46,6)

Bulundurmaktadır. Nitrat (-) elektrik yüklü olduğundan dolayı diğer besin maddeleri olan K+, CA++ ve MG++ alımlarını da teşvik eder. Gıda koruma maddesi olarak kullanımı yaygındır. İçeriğindeki bileşenler tamamen güvenilirdir, bitkilere hiçbir zararları dokunmayacaktır. Yine de bilindik yerlerden almakta fayda vardır, bu yüzden en kaliteli gübrelere bizden ulaşabilirsiniz.

Hangi Bitkilere Ne Zaman Uygulanır?

Potasyum nitrat gıda koruyucusu olarak kullanılır. Farklı bitkilerde farklı zaman dilimlerinde kullanılabilir. Satın alırken mutlaka bunu da bilmeniz ve o şekilde bitkilere vermeniz gerekir. Bu sayede bitkilerinizden en yüksek verimi alabilirsiniz.

Kullanıldığı bitkiler ve uygulama zamanları;

  • Domates, biber, patlıcan, salatalık, kavun, karpuz ve kabak için: Ceviz iriliğine ulaştıkları zamandan hasada 15-20 gün kalıncaya kadar uygulanabilir. 20-25 kg yeterlidir.
  • Fasulye, nohut ve mercimek için: Ceviz iriliğine ulaştıktan hasat dönemine 15-20 gün kalaya kadar uygulanabilir. 20025 kg yeterlidir.
  • Çilek için: Meyve tutumundan itibaren uygulanır, 20-25 kg yeterlidir.
  • Muz için: Meyve tutumundan itibaren uygulanabilir. 0,5 kg yeterlidir.
  • Kivi için: Fındık iriliğini aldığı dönemden hasada 15-20 gün kalaya kadar uygulanabilir. 0.5-1 kg yeterlidir.
  • Narenciye için: Fındık iriliğinden hasada 15 gün kalaya kadar, 0.5-1 kg yeterlidir.
  • Kiraz, vişne, şeftali, kayısı, erik, elma, armut, ayva ve zeytin için: Fındık iriliğinden hasada 15-20 gün kalıncaya kadar. 0.5-1 kg yeterlidir.

Potasyum Nitrat Özellikleri Nelerdir?

Potasyum nitrat suda çözünerek, kristal yapıda olarak bitkilere uygun gübrelerde kullanılabilir. 500 santigrat dereceyi geçmiş sıcaklıklarda parçalara bölünür ve özelliğini bu şekilde belli eder. Suda çözündüğü için su sıcaklığı ile doğru orantılı hareket eder. 

Su sıcaklığı arttığı zaman çözünme hızı da artar. Potasyum nitrat patlayıcı yapımında da kullanılır. Ancak kendi başına patlayıcı özelliği bulunmamaktadır. Fakat 560 derece üstünde parçalanır ve oksijen ve potasyum nitrite dönüşür. Ancak gübre olarak önemini daha fazla göstermektedir. Zehirli değillerdir, genelde indirgen maddeler ile patlayarak tepkimeye girerler. Patlayıcı olarak kullanıldığı da bilinir.

Potasyum Nitrat Kullanım Alanları

Potasyum nitrat kullanım alanları en çok tarımsal faaliyetlerdir. Gübre olarak kullanımı yaygındır. Makro besinler olan potasyum ve azottan oluştuğu için bitkilerin verimini arttırmaktadır. Gübre olarak kullanımı dışında gıda koruyucu olarak da kullanılır. Orta Çağ’dan günümüze kadar etlerin muhafazasında kullanılmıştır. O dönemlerde buzdolabı olmadığı için bakteriyel enfeksiyonlardan korunmak amacıyla kullanılırdı.

Günümüzde ise bu sebeple kullanımı biraz daha azalmıştır. Daha çok gübre olarak kullanılmaktadır. Potasyum nitratın bir diğer kullanım alanı ise oksitleyici olarak kullanılmasıdır. Oldukça etkili bir oksitleyicidir. Yanma özelliği olduğu için amatör roket itici yakıtı ile beraber şeker ve potasyum nitrat karıştırılır ve havai fişeklerde kullanılır. Hatta sis bombası yapımında da kullanılmaktadır. Yandığı zaman ortaya leylak renginde bir alev çıkarır.

Bunun dışında tütünün daha düzgün bir şekilde yanabilmesi için sigara sarılmadan önce tütün harmanına da eklenir. Bunlar dışında odun kömürü ve diş macununda da bulunur. Nerede kullanırsanız kullanın verimli sonuçlar alabilmek için kaliteli potasyum nitrata sahip olmanız gerekir, bu yüzden bizimle iletişime geçebilirsiniz.