Potasyum sülfat gübresi potasyum ve kükürt bakımından içeriği en zengin olan gübredir. Gelişimini tamamlamamış bitkilerin daha hızlı olgunlaşmasını sağlar. Potasyum ve kükürt bitkiler için gerekli ve önemli olan bir besin kaynağıdır.

Bileşiminde bulunan kükürt bitkinin kükürt ihtiyacını karşıladığı gibi aynı zamanda yüksek toprak PH’ ını düşürme özelliğine de sahiptir. Granül yapılı bir gübredir ve beyaz rengindedir. Genelde granül yapılı olanı bilinir ancak toz yapıda olanları da vardır. İçeriğinde 550 oranında potasyum bulunmaktadır.

Potasyum Sülfat Gübresi Ne İşe Yarar?

Potasyum sülfat gübresi ne işe yarar sorusunun karşılığı bitkinin kükürt ihtiyacını karşılar denilir. Sebze ve meyve ağaçlarında tomurcuk ve çiçek oluşumuna katkıda bulunur, meyve bağlarının ve meyvelerin şeker, protein, vitamin, organik asit ve aroma maddelerinin kalitesini arttırır. Ayrıca ürünün daha iri, dolgun, sert ve canlı renkli olmasına da katkı sağlar. 

Özellikle pazara çıkacak ürünler kullanılır. Çünkü ürünlerin satış kalitesini de arttırır. Verimli ve kaliteli bitkilerin oluşmasında büyük rol oynar. Depolama ve raf ömrünü uzattığı içinde çiftçiler tarafından tercih edilir. Kaliteli ve pazar değeri yüksek, çürük ve bozuk oluşumu en aza indirgenmiş ürünlerin hasat edilmesini sağlar. Kısaca hasadın verimini arttırarak üretimde kar yakalanmasını sağlar.

Eğer sürekli uygulanırsa toprakta PH düşmesine neden olabilir, bu gibi durumlarda yetiştirilen bitkinin hassasiyetine göre toprağa kireçlenme yapılması gerekebilir. Ayrıca kullanım esnasında kalsiyumlu bileşiklerle karıştırılması da önerilmemektedir. Potasyum ve kükürt bakımından oldukça zengin olduğundan bitki için gerekli olan bir besin kaynağıdır.

Potasyum Sülfat Gübresi Nasıl Uygulanır?

Potasyum sülfat gübresi farklı meyve ve sebzelerde kullanılabilir. Her birinin uygulama zamanı ve ihtiyaç duyulan gübre miktarı farklılık gösterebilir. Potasyum sülfat gübresi nasıl uygulanır ve bitkilerde uygulama zamanları nasıldır diye açıklamak gerekirse şu şekildedir;

 • Domates, biber, patlıcan, hıyar, kavun, karpuz, kabak, fasulye, nohut, mercimek için: Meyveler ceviz iriliğine ulaştıktan hasada 15-20 gün kalana kadar potasyum sülfat kullanılabilir. 20-25 kg yeterlidir.
 • Çilek ve muz için: Meyve tutumundan itibaren kullanılabilir. Çilekte 20-25 kg, muzda ise 0,5 kg yeterlidir.
 • Narenciye, kiraz, vişne, şeftali, kayısı, erik, bağ- kivi, elma, armut, ayva, zeytin için: Meyvelerin fındık iriliğine ulaşmasından hasada 15-20 gün kalana kadar kullanılabilir. 0.5-1 kg yeterlidir.
 • Mısır ve ayçiçeği için: Bitki boyunun 40-50 cm olduğu dönemden sonra kullanılabilir. 20-25 kg yeterlidir.
 • Patates, pancar ve havuç için: Yumruların şişmeye başlamasından hasada kadar kullanılabilir. 20-25 kg yeterlidir.
 • Buğday, arpa ve çeltik için: Sapa kalkma döneminden süt olum dönemine kadar kullanılabilir. 20-25 kg yeterlidir.
 • Pamuk için; Tarak oluşumundan hasada kadar kullanılabilir. 20-25 kg yeterlidir.
 • Fındık, ceviz ve Antep fıstığı için: İç doldurma döneminde kullanılabilir. 0,5 kg yeterlidir.
 • Soğan ve sarımsak için: Baş irileşme dönemlerinden itibaren kullanılabilir. 20-25 kg yeterlidir.
 • Marul, kıvırcık ve lahana gibi yaprağı yenen sebzeler için: Gelişme dönemi boyunca kullanılabilir. 20-25 kg yeterlidir.

Potasyum sülfat gübresi sulu tarımda ve yağışlı bölgelerde kullanıma daha fazla uygundur. Organik maddeler bakımından daha fakir, kumlu topraklarda verimliliği arttırır. En çok ise patates, tütün, baklagiller, mısır, pamuk, şekerpancarı ve seralarda kullanılmaktadır. 

Eğer yeterli miktarda verilmezse bitkilerin yaşlı yapraklarında, kıyı kısımlarında sarı ve kahverengi lekelenmeler görülebilir. Ayrıca kullanım şekli ikiye ayrılmaktadır. Kristal ve granül olmak üzere 2 tipi bulunmaktadır. Granül tipi makineli atımlarda kullanılırken diğer gübrelerle beraber karıştırılarak da kullanılabilir.

Potasyum Sülfat Gübresinin Faydaları

 • Bitkinin kuraklık, sıcaklık ve soğuk gibi olumsuz hava şartlarına karşı dayanıklı olmasını sağlar.
 • Bitkiyi hastalık ve zararlara karşı korur.
 • Bitkinin suyu daha ekonomik kullanmasını sağlar.
 • Patates, tütün, sebze ve meyvelerin daha verimli olmasını sağlar.
 • Zeytin, ayçiçeği, kanola ve soya gibi bitkisel yağlarda yağ oranını ve kaliteyi arttırır.
 • Bitkilerde ait-şeker oranını dengeler.
 • Renklenmeye de etki eder, daha canlı renklerde olmalarını sağlar.
 • Tat ve kokularını arttırır
 • Meyve dökülmelerini en aza indirir.

İçeriğinde %18 oranında kükürt bulunur, kükürt bitkiler için önemli bir besin kaynağıdır ve bitkilerde protein yapısında bulunur. Kükürt oranı çok küçük değerlerle değişiklik gösterebilir. Potasyum sülfat gübresinin faydaları konusunda tam anlamıyla verim alabilmek için kaliteli gübre kullanılmalıdır. Bitkilerinizden en iyi verimi ve kaliteyi alabilmek istiyorsanız bizimle iletişime geçmeniz gerekir. Uygun fiyatlı ama kaliteli gübrelerin satışını yapmaktayız.