Bahçeden tarlaya kadar pek çok alanda etkili üretim yapılması adına büyük faydalar sağlayan yaprak gübresi çeşitleri çiftçinin en büyük destekçisi oluyor. Ancak yaprak gübresi kullanırken ve gübreleme yapılırken gerekli sebepler ve dikkat edilmesi gereken koşullar bulunmaktadır.

Bugüne kadar uygulanan bitki kökünden yapılan gübreleme uygulamalarında, toprağa atılan gübrenin farklı organizmalarla etkileşime geçerek veriminin düştüğü ya da toprakta kaybolduğu bilinmektedir. Bitkilerinizde meydana gelen ve eksikliğini hissettiğiniz tüm elementler için belirli şartlar altında yaprak gübreleme uygulanmalıdır.

Yaprak Gübresi Nedir?

Etkili ve verimli bir gübre olarak gübre çeşitleri arasında yer alan yaprak gübresi, ürüne ilaçlama yöntemi ile uygulanmaktadır. Ekinlerin daha fazla besin ve su emmesine yardımcı olan bu yöntem, tarımsal üretimde sıklıkla kullanılmaktadır. Bitki kökleri aslında, mahsullerde besin alımının sağlandığı ana organıdır.

Yapraklar ise fonksiyonları açısından farklıdır. Yapraklara püskürtülerek bir veya daha fazla besin maddesi içeren çözeltilere yaprak gübresi denir. Bitkinin yaprağına uygulanan bu gübreler, daha hızlı ve etkili verim alınmasını sağlar.

Yaprak Gübresi Ne İşe Yarar?

Tarımsal alanda gübreleme faaliyetlerinin daha çok bitki kökünden uygulandığını görüyoruz ancak, mikro besin çeşitlerinin yapraktan uygulanmasının da birçok faydası vardır. Mikro besinlerin eksikliği büyük gelişimsel ve verim sorunlarına neden olur. Yaprak gübresi, toprağı gübrelemek için ek bir işleve sahiptir.

Yaprak gübresi sayesinde toprağa verilen gübre arzında artış gözlemlenir. Bu ürünler daha fazla şeker üretilmesine ve köklerden rizosfere yayılmasına da yardımcı olur. Bu sayede köklerin çevresinde faydalı mikroorganizmalar çoğalır. Ayrıca toprağın pH değeri 7,5 seviyesinin üzerindeyse veya daha fazla yüksekse, demir, manganez, çinko, bakır ve bor elementlerinin yaprak gübreleme uygulaması çok daha fazla kolaylık sağlar.

Çünkü bazı elementler yeryüzündeki diğer elementler tarafından bloke edilebilir. Yaprak gübresi uygulaması bitkiye verilecek olan elementlerin kaybolmadan etkileşim göstermesini sağlar.

Yaprak Gübresi Fiyatları

Gübre çeşitlerinin topraktan yani bitki kökünden uygulanması durumunda verilen elementin alınmasını engelleyen faktörler bulunur. Sulama döneminin sona ermesi ve yeterince yağmur yağmaması gibi sebeplerle gübrelemede istenilen derecede başarı sağlanamaz.

Her açıdan büyük fayda sağlayan yaprak gübresinin fiyatları da merak ediliyor. Firmamızdan tüm gübre çeşitleri ve yaprak gübresi hakkında en uygun fiyat seçeneklerini bulabilirsiniz. Teknik destek için de firmamızla iletişime geçebilirsiniz. En uygun fiyat seçenekleri ile alacağınız yaprak gübresi uygulamasında kısa sürede verim elde etmek ve gübrelemenin en üst seviyede fayda sağlaması amaçlanır.

En İyi Yaprak Gübresi

Yaprak gübresi uygulama sürecinde mutlaka dikkat edilmesi gereken bir takım önemli konular vardır. Firmamızdan tedarik edeceğiniz en iyi ve en kaliteli yaprak gübresini bahçelerinizde uygularken bazı hususlara da dikkat etmelisiniz. Gübreleme ve yaprak gübrelemesi konularında firmamız teknik destekler de sunmaktadır.

Yaprak gübresi uygulanırken dikkat edilecek hususlar şunlardır;

 • Sıvı solucan gübresi gibi yaprak gübrelerinin de bitkide eksik olan elementler ile birlikte ilgili elementlerin fonksiyonuna yardımcı olan besin maddelerini içermesine özen gösterilmelidir.
 • Kullanım talimatına uygun miktarlarda ve seviyede yaprak gübresi kullanılmalıdır.
 • Yapraktan gübreleme sabahın erken saatlerinde veya akşam üzeri ya da gece gibi serin saatlerde yapılması daha faydalı olur.
 • Yaprak gübresinin uygulanması sırasında bitkinin yapraklarının hem alt hem de üst yüzeylerine teması etmesine özen gösterilmelidir.
 • Yaprak gübreleri uygulanmadan önce hassas bir şekilde karışımlar hazırlanmalı ve karışımın pH değerinin en fazla 7 seviyesinde kalmasına daha fazla artmamasına dikkat edilmelidir.

Yaprak gübresi karışımı hazırlanırken ve uygulanırken bu ve benzeri konularda gösterilecek olan dikkat ve hassasiyet, gübrelemenin en üst seviyede fayda sağlamasına yardımcı olacaktır.

Yaprak Gübresi Çeşitleri

Tarlalarda ve bahçelerde sıklıkla kullanılan ve en yaygın azotlu yaprak gübresi olarak bilinen üre gübresidir. Bu nedenle yapraktan uygulama için kolay emilen ve çözünme hızı yüksek bir gübre tercih edilir.

Bunlara ek olarak, organik bileşenlere sahip amino asit çözeltileri, kolay çözünür tuzlar yani, potasyum nitrat, sülfatlı eser elementler dahil olan gübreler de kullanılmaktadır. Bunların haricinde sıklıkla tercih edilen mikro ve makro karışımlı yaprak gübreleri de vardır. Firmamızdan en uygun fiyatlarla tüm yaprak gübresi çeşitlerini bulabilirsiniz.

Yaprak Gübresi Nasıl Yapılır?

Yaprak gübresi uygulama aşamasında dikkat edilmesi gereken konuların olduğunu belirtmiştir. Özellikle topraktan gübre uygulaması sona erdikten sonra, çeşitli faktörlerin etkisiyle besin eksikliği hissetmeniz durumunda yaprak gübresi uygulaması tercih edilebilir.

Yaprak gübresi uygularken nelere dikkat edileceği konusunda firmamızın ziraat mühendislerinden detaylı eğitim bilgileri ve teknik destek de alabilirsiniz. Yaprak gübresi belirli oranlarda yapılacak özel gübre karışımlarının gerekli önlemler alındıktan sonra bitkinin direk yaprağına yapılan bir uygulama çeşididir. Aynı ilaçlamada olduğu gibi uygulanır. Burada ilk dikkat edilmesi gereken konu karşımın verilen talimatlara uygun olarak ve yeteri miktarlarda kullanılmasıdır.

Yaprak gübrelemesi için söz konusu karışım hazırlandıktan sonra özellikle serin havaların etkili olduğu zamanlarda bitki yaprağının hem alt hem de üst yüzeylerine uygulanır. Adeta ilaçlama yapar gibi uygulanan yaprak gübresi uygulaması için sabah erken saatler ya da akşam üstü serin saatler tercih edilebilir. Bu yaprağın zarar görmemesi için de oldukça önemlidir.

Yaprak gübresi uygulamasına imkan veren tıptı ilaçlama aletleri gibi geliştirilen tarım aletleri kullanılarak yapılır. Bitki yapraklarının üzerlerine püskürtme yöntemi ile uygulanan yaprak gübresi hızlı bir şekilde bitki ile etkileşime geçerek emilim sağlar. Uygulama öncesinde yaprakların nemli olması yaprak gübre uygulamasının verimini daha da artıracaktır. Söz konusu püskürtme işlemi ile yaprakların tüm yüzeylerinin kaplanması sağlanmalıdır.

Söz konusu uygulama, uygulanacak olan bitkinin ve yaprağının çeşidine göre farklılık gösterir. Genel olarak her 15 günde bir uygulama tavsiye edilir ancak belirttiğimiz gibi bitki çeşidine ve ihtiyacına göre bu süre artırılabilir ya da azaltılabilir.

Yaprak Gübresi Faydaları Nelerdir?

Yaprak gübresi ve uygulamalarının pek çok faydası olduğu özel araştırmalarla da sabitlenmiştir. Bitki kökleri yerine direk yaprağına uygulanan gübrelerin daha etkili ve daha kısa zamanda daha olumlu sonuçlar verdiği de ispatlanmıştır. Yaprak gübresinin bilinen pek çok faydası bulunmaktadır.

Bitkinin direk yaprağına uygulanan yaprak gübresi uygulamasının faydaları şunlardır;

 • Gübrenin yapraktan uygulanması, toprak ve mikro besinler arasında görülebilen karmaşık reaksiyonların önüne geçer ve gübrenin bitkinin gübre ile direk teması zararsız bir şekilde sağlanır.
 • Klasik gübreleme yöntemlerinde toprağa verilen mikro elementler veya diğer besinlerin bitki köküne ulaşması ve etkili olması için mutlaka suya ihtiyaç duyar. Ancak yaprak gübresi uygulamasında sulamaya ihtiyaç kalmaz.
 • Yaprak gübresi daha ekonomik bir uygulama olup gübrenin ziyan olmasının da önüne geçer.
 • Tıpkı ilaçlama yapar gibi uygulanan yaprak gübresi uygulamasında, bitkiye uygulanan minerallerin hızlı bir şekilde etkileşime geçmesi ve verimli olması amaçlanır.
 • Toprağın bünyesinde bol miktarda bulunan kireç ve benzeri materyaller, kökten uygulanan gübrenin verimini düşürmektedir. Bu nedenle hiçbir maddeye maruz kalmadan direk bitkiyle temas eden yaprak gübresinin faydaları daha fazla olmaktadır.
 • Yaprak gübresi uygulaması su ve toprak kirliliğinin de önüne geçer.
 • Söz konusu uygulamanın daha pek çok faydası bulunmakla birlikte, tüm fayda ve kullanım koşulları hakkında firmamızdan teknik destek ve eğitimler de alabilirsiniz. Bu uygulamalar hakkında Tarım ve Orman Bakanlığı da hazırladığı raporlarında çeşitli faydalarına değinmiştir.

Gübreleme ve yaprak gübre uygulaması hakkında yapılan araştırmalar, yaprak gübresinin emilim hızının ve süresinin büyük ölçüde dış etkenlere bağlı olduğunu göstermektedir. Tüm tarımsal ihtiyaçlarını, gübre ihtiyaçlarınız ve yaprak gübresi çeşitleri için firmamızdan uygun fiyat koşullarında hizmet alabilirsiniz.