Kalite sistem laboratuvarı başta halkın sağlığı olmak üzere, canlı sağlığını güvence altına almak amacıyla kurulan işletmelerdir. Kalite sistem laboratuvarları başta İstanbul olmak üzere birçok büyükşehirde kullanıcılarına hizmet verir.

Kalite Sistem Laboratuvarı İstanbul

İstanbul ülke genelinde en büyük şehirlerden biri olarak kabul edilir. Mega şehir olarak adlandırılan İstanbul’da birçok kalite sistem laboratuvarı bulunur. Kalite sistem laboratuvarlarının İstanbul ilinde bu denli fazla bulunmasının en büyük sebebi ulaşılabilirliğinin kolay olmasından kaynaklanır.

Aynı zamanda gıda üretim tesitlerinin genel bürolarının İstanbul bünyesinde hizmet veriyor oluşu kalite sisteme laboratuvarlarının da bu bölgede yoğunlaşmasına neden olur. İstanbul’da bulunan kalite sistem laboratuvarları şehir dışında ikamet gösteren firmalara da hizmet verirler. Sistemden yararlanabilmek için İstanbul ikametgahı zorunlu olmamakla beraber üretici rahatlığı açısından İstanbul ilinde ikamet etmek daha avantajlı olacaktır.

Kalite Sistem Laboratuvarı Hakkında

Kalite sistem laboratuvarları birçok alan için hizmet vermekle beraber en fazla kimya alanında hizmet verdiği görülür. Üretilen ürünlerin kaliteli olabilmesi adına kalite sistem laboratuvarlarında yapılacak olan deneyler oldukça önemlidir.

Söz konusu halk sağlığı olduğunda özellikle üretilen gıda maddelerinin güvenilir ve kaliteli olması çok önemlidir. Kalite sistem laboratuvarlarında alanında uzman kişiler çalışmaları yapmaktadırlar.

Uzmanlar tarafından yapılan deneylerde ve işlemlerde steril ortam oldukça önemlidir. Kalite sistem laboratuvarları düzenli olarak steril edilmekte ve yabancı mikroorganizmaların varlığından korunmaktadır. Bu durum üreticinin ürünlerinin güvenilir bir şekilde test ediliyor olmasının kanıtıdır. Kalite sistem laboratuvarlarında, alan geçişleri esnasında kıyafetler değiştirilir. Dışarıdan içeriye asla normal kıyafetlerle giriş yapılmaz.

Kontaminasyonun önlenmesi amacıyla dokunmatik olmayan otomatik kapı sistemleri kullanılır. Herkesi laboratuvar içerisine girmesine izin verilmez. Dışarıdan içeriye sadece sorumlu uzmanlar giriş yapabilirler. Uzmanların giriş yapabilmeleri adına steril kıyafetler giymeleri zorunludur. Laboratuvar içerisinde kimyasal maddelerle uğraşılacağı için uzmanların kullanacağı kıyafetler korunaklı olmaktadır.

Bu alan için özel üretilmiş genellikle beyaz renkte olan ve kafa bölgesini koruma altına almak amacıyla maskeli kıyafetler bulunur. Bu kıyafetler tulum benzeri bir yapıda üretilerek tek bir parçadan oluşur. Aynı şekilde laboratuvar şartlarında çalışacak olan kişilerin kullandıkları ayakkabılar genel olarak çizme tarzında olmakla beraber kıyafetlerinin devamı niteliğinde de olabilir. Kullanılan ayakkabılar olası tehlikelerden ayakları uzak tutacak ya da koruyacak şekilde özel olarak üretilirler.

Bu bağlamda uzmanların güvenliği sağlanmış olur. Aynı zamanda kalite sistem laboratuvar içerisinde yer değiştirilecek odalar arasında temassız kapılar bulunur. Bu kapılar mekanlar arasında oluşabilecek kontaminasyonları elimine edebilmek amacıyla yapılır. Ve kapılar yine kontaminasyonun önlenmesi amacıyla temassız otomatik kapılardır.

Kalite sistem laboratuvarlarında görev alabilmek için ilgili bölümlerden mezun olmak gerekir. Aynı zamanda kalite sistem laboratuvar eğitimleri bulunur. Bu eğitimlere görev almak isteyen insanların katılmaları ve belgelerini tahsis etmeleri gerekir. Kalite sistem laboratuvarları hizmet verebilmeleri amacıyla düzenli olarak devlet kontrolünde denetlenirler.

Kalite sistem laboratuvarlarının geçerli olabilmesi ve hizmet verebilmeleri için gerekli yeterlilik koşullarını sağlamış olmaları gerekir. Bu bağlamda kalite sistem laboratuvarı açabilmek için birtakım testleri başarı ile geçmek lazım gelmektedir. Kalite sistem laboratuvarlarının hizmet verebilmeleri adına gerekli olan sertifikalara sahip olmaları oldukça önemlidir.

Kullanıcının güvenini kazanmak ve yasal cezaya çarptırılmamak adına kalite sistem laboratuvar sahibi şirketlerin gerekli koşulları sağlaması oldukça elzemdir. Kalite sistem laboratuvarlarında kontrolü sağlanan maddeler şu şekilde sıralanabilir;

  • Yiyecekler
  • İçecekler
  • İlaçlar
  • Bitki gübreler
  • Bitkisel ilaçlar
  • Aşı maddeleri

Genel manada canlı sağlığının korunması öncelikli amaç olduğu için, canlı vücuduna girecek her türlü maddenin kaliteli olmasına dikkat edilir. Üretici firmalar kalite sistem laboratuvar testlerinden geçemeyen ürünleri piyasaya süremezler. Aynı zamanda daha önce hiç kalite sistem laboratuvarlarına gönderilmemiş ürünler de piyasada yer alamazlar.

Bu bağlamda üreticilerin ürünlerinin gerekli testleri geçerek güvenilir olduğunu kanıtlamaları gerekir. Kalite sistem laboratuvarlarına gönderilecek numune örnekleri steril bir poşet içerisinde bulunan steril kaplar aracılığıyla gönderilir. Steril olmayan koşullarda gönderilen numune örnekleri sağlıklı sonuç vermeyecekleri için laboratuvar tarafından kabul edilmeyecektir.

Bu bağlamda üreticilerin göndermek istedikleri numune örneklerini, kalite sistem laboratuvarları ile iletişime geçerek, bilir kişiler tarafından alınıp laboratuvara gönderilmesini sağlamaları gerekir. Numune örnekleri ilk kazıntı sonrası aşağıda bulunana ve genel olarak temasın en az olduğu bölgeden alınır. Numune alınabilmesi için, örneği alan kişinin de steril kıyafetler giymesi doğru sonuç elde edebilmek adına önemlidir.

Burada dikkat edilmesi gereken en önemli nokta yine kontaminasyonun engellenmesi ve yanlış sonuçların elde edilmemesidir. Kalite sistem laboratuvarlarına gönderilecek numuneler, numune sahibi tarafından laboratuvar içerisine götürülemez. Genel kural laboratuvar içerisine uzman kişiler haricinde girişin yapılmayacağıdır.

Aynı zamanda laboratuvar içerisinden çıkacak olan uzmanlar üzerlerindeki kıyafetlerle tekrar içeriye giremezler. Kalite sistem laboratuvarları temel olarak üç aşamada hizmet verirler. Bu aşamalardan ilki test edilecek olan numunenin toplanması işlemidir ki en önemli aşamalardan biridir. İkinci aşama toplanan numune örneklerinin analizlerinin yapılması aşamasıdır.

Bu aşamada örnekler çeşitli kimyasal, fiziksel ve biyolojik testlere tabi tutulurlar. Elde edilen sonuçların kaydedildiği aşama da yine ikinci aşamadır. Son aşama olan üçüncü aşamada ise kaydedilen sonuçların onaylanması aşamasıdır. Onaylanan her numune aynı zamanda arşivlere eklenir. Kalite sistem piramidinin bir parçası olan kalite sistem laboratuvarları oldukça önemlidir.

Kalite Sistem Laboratuvarı İletişim

Kalite sistem laboratuvarları ile iletişime geçilebilmek adına hangi şehirde hizmet almak istenildiğinin bilinmesi gerekir. İstanbul içi kalite sistem laboratuvarlarına gönderilmek istenen numunelerin alınabilmesi ve ücret tarifelerinin öğrenebilmesi adına kişilerin ilgili laboratuvarı internet üzerinden aratarak iletişim bilgilerine ulaşmaları gerekir. Alanında uzman kişilerin sorularına doğru cevaplar verilmesi ve merak edilenlerin sorulabilmesi adına iletişim bilgileri kullanılarak temas kurulabilir.

Bu bağlamda en sağlıklı bilgi ilgili adreste bulunan telefon numarası aranarak elde edilir. Kalite sistem laboratuvarları ile iletişime geçebilmenin bir diğer yolu da ilgili sitede bulunan e-posta adresine mesaj atmaktır. Kişiler istedikleri analizi ve numuneyi genel hatları ile mesaj aracılığı ile ulaştırabilirler. Kalite sistem laboratuvarlarında mailler her gün chek edilir ve göndericinin tarafına kısa sürede dönüş yapılır.

İletişim yollarından bilinen en eski yöntem olan faks çekme işlemi de mümkün olacaktır. Fakat ilk iki iletişim yöntemi daha hızlı sonuç verecektir. Ayrıca daha sağlıklı iletişim yollarıdır. Kalite sistem laboratuvarları ile iletişime geçecek olan kişilerin sorumlu kişiler olması oldukça önemlidir. Aksi halde istenilen bilgiler taraflara iletilemeyebilir.

Aynı zamanda gereken işlem süreçlerinin başlatılabilmesi adına sorumlu bir kişinin iletişime geçmesi daha sağlıklı olacaktır. Bu bağlamda kalite kontrolü yaptırmak isteyen kişilerin bizzat aramaları ya da e-posta göndermeleri gerekir. Bir diğer seçenek de sorumlu kişilerin yetkinlik verdikleri kişiler tarafından işlemin başlatılması durumudur.

Ev ortamlarından alınan her numune laboratuvara gönderilemez. Bu durum için bireysel istekler üzerine kalite sistem laboratuvarları ile iletişime geçilmemesi ve laboratuvarların gereksiz yere oyalanmaması gerekir. En sağlıklı iletişim adresleri internet bağlantısı olan bir akıllı cihaz yardımı ile ilgili sitenin arama motoruna yazılarak bulunması ile gerçekleşecektir.

İlgili Konular
TSE Laboratuvar
TSE laboratuvar üreticilerin üretim standartlarına uymaları için gerekli olan bir laboratuvardır.
Devamını Oku
Toprak Analizi
Toprak analizi besin içeriği, asitlik derecesi ve parçacık boyutu gibi hem kimyasal hem de fiziksel toprak koşullarını t...
Devamını Oku