İlgili Ürünler

Ufuk Tarım ‘Agronom NK-KÜKÜRT’

Organomineral Gübre ile

Bir İlki Başardı

SİSTEMİK KÜKÜRTLE, BİTKİLERİ KÜFTEN MANTARDAN KORUMAYI BAŞARDI

Kükürt, Organik madde ile kompleks yapılarak sistemik hale getirilip, bitki yapraklarında ve/veya iletim kanallarında tahribat yapmadan bitki bünyesine koruyucu olarak girmesi sağlanmış oldu.

Günümüzde bitkilerde Kükürt; 3 fiziksel halde mantar-küf giderici olarak yaygın şekilde kullanılmaktadır,

1-Mikronize Toz Kükürt

Elementel halde ince toz kükürt dekara 3 Kg olarak mantar-küf giderici olarak direk yapraklara kullanılmaktadır.

2-SC Süspansiyon

Yine ince öğütülmüş, mikronize elementel kükürt sulu süspansiyon haline getirilmiş ve temas etkili bir küf-mantar giderici olarak 1-2 Litre dekara uygulanmaktadır.

3-WP Islanabilir Toz

Yine 325 mech (45 mikron) inceliğinde elementel kükürt, suda ıslatılarak yapraktan uygulanmaktadır.


Bu 3 halde de metalik kükürt su ile süspanse edilerek yapraktan uygulanmakta ve temas yolu ile etki ederek küf-mantar giderici kısmen etki göstermektedir. Hem 2- 3 Kg/Dekar dozla fazla kullanılması hem su ile sülfürik aside dönüşmesi (kuvvetli aside riski/ zararı) dezavantajları yanında teması mümkün olmayan yaprak altları veya fiziksel olarak ulaşılamadığı ve küf-mantarların daha fazla yaşadığı bitkilerin iç bölgelerinde zararlıların giderilmediği ve kısmi mücadele yapılarak, yok edilemeyen küf-mantarların tekrar bitkiye nüfuz ettiği gözlenmektedir. Bu hem mali kayıplara hem de çevre açısından bazı kaygılara yol açmaktadır.


Oysa %20 SO3 içeren Agronom NK-KÜKÜRT, kükürdü; organik maddelerle  ‘organik kompleks halinde’ içermesinden, sistemik olup bitkinin iletim demetlerinden kolaylıkla bitki bünyesine girer. İçeriden yapraklara ve her bölgeye homojen yayılır. Böylece fiziki olarak ulaşılamayan her bölgede, daha az dozla daha ekonomik, daha sağlıklı ve daha etkili bir şekilde küf-mantarların yok edilmesini sağlar.

En önemli tarafı bitki hastalanmadan uygulanmakta, bitkiye direnç vererek, bitkilerin küf-mantari hastalıklara yakalanmasını engellemekte ve bitkiyi korumakta olmasıdır. İçeriğinde ayrıca %20 Organik madde, %6 Azot ve %4 Potasyum NK makro besinlerinden dolayı bitki besleyerek koruma yapmaktadır. Bugüne kadar üretilen mantar mücadele preparatlarının hiç birisi bitki besini içermez. Agronom NK-KÜKÜRT bu alanda da bir ilk olmaktadır. Agronom NK-KÜKÜRT meyve, sebze, sanayi bitkileri vs. bütün gıda bitkilerinde ve mevsimlik çiçekler, gül, çalı vs. bütün süs bitkilerinde güvenle kullanılmaktadır.

Avantajları

Kolay Kullanım

Etkili mantar-küf mücadelesi

Daha az doz ve daha az maliyet

Erken koruma

Korurken bitkiyi besleme gibi çok çeşitli avantajlar sağlamaktadır.


Ufuk Tarım Agronom NK-KÜKÜRT ile ‘Sağlıklı İnsan için önce sağlıklı Bitki’

Hedefini bir kez daha bir üst seviyeye çıkarmıştır.

İlgili Konular
Bitki Gübrelemenin Önemi
Dünya üzerinde yaşayan her canlı varlık, hayatını devam ettirebilmek için ihtiyacı olan besin maddelerini doğrudan veya...
Devamını Oku
Organomineral Gübrelerin Faydaları
Organomineral gübre, kimyasal ve organik hammaddelerin harmanlanarak üretildiği hibrit gübre türüdür. Kimyasal mineralle...
Devamını Oku
Bitki Gelişim Düzenleyicilerinin Kök Gelişimi ve Verime Etkisi
Bitkiler de tıpkı insanlar gibi canlı kalabilmek için çeşitli bakımlara ihtiyaç duyarlar. Gübreleme işlemi, yetiştirilen...
Devamını Oku